- Vesmír není tichý, jak si možná myslíte
- Vědci zaslechli zvuk vzdálené černé díry
Možná si představujete vesmír jako tiché místo, kde zvuk neexistuje. V tom případě byste si měli poslechnout, jak skutečně zní. Zvukový záznam pořízený NASA ukazuje, že realita je mnohem děsivější.
Nepřehlédněte: NASA ukázala unikátní fotku odvrácené strany Měsíce. Pořídil ji revoluční přístroj, který rozzáří absolutní tmu
Poslechněte si černou díru
Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami. Pokud vás někdy napadla otázka, jak nejpozoruhodnější a nejzáhadnější objekty v kosmu zní, můžete si oddechnout – nebyli jste sami! To samé zajímalo i vědce z americké Národní agentury NASA.
„Mylná představa, že ve vesmíru není žádný zvuk, pochází z toho, že většina prostoru je vakuum, které neumožňuje šíření zvukových vln. Kupa galaxií má ale tolik plynu, že jsme zachytili skutečný zvuk. Ten jsme zesílili a smíchali díky počítačovým programům s dalšími daty z pozorování kosmu, abyste slyšeli černou díru,“ uvádí NASA v příspěvku na Twitteru, který obsahuje zvuk černé díry nacházející se v centru galaktického shluku Persea.
Nářek z pekla?
Zvuk pochází z observatoře Chandra – rentgenového dalekohledu, který už 23 let pracuje na oběžné dráze Země. NASA ho pořídila v květnu tohoto roku.
Zpočátku byl tak tichý, že by ho nezachytilo ani to nejcitlivější ucho na Zemi – američtí experti ho proto museli zesílit přibližně kvadrilionkrát, aby byl vůbec slyšitelný; syntetizovali ho posunutím o 57 až 58 oktáv.
Zvuk černé díry je těžko popsatelný, každému připomíná něco jiného. Mnohým však nahání strach a hrůzu, lidé ho přirovnávají k hlubokému magnetickému sténání. A jak ho vnímáte vy?
Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: NASA, Atlantic, CNN, TNN