- Data z teleskopu vědci použili v nové studii
- Ta se zabývá potenciálně nebezpečnými asteroidy
Přes půl století hledal mimozemský život, přesto o teleskop Arecibo, který se vlivem mechanického poškození rozpadl na konci roku 2020, nikdo nestojí. Americká vláda nedávno oznámila, že peníze původně určené do jeho obnovy raději investuje jinam. Nad tímto rozhodnutím truchlí vědci z celého světa, kteří observatoř po léta využívali k hledání planetek, planet a mimozemského života.
Nepřehlédněte: Facebook má vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tady je návod, jak ho z databáze smažete
Dříve pátral po mimozemšťanech
Arecibo už téměř dva roky nefunguje, přesto si teleskop pro lidstvo přichystal úžasný dárek na rozloučenou. Na základě dat shromážděných observatoří mezi prosincem 2017 a prosincem 2019 nyní vědci vydali dosud nejobsáhlejší zprávu o blízkozemních asteroidech.
Studie publikovaná v časopise The Planetary Science Journal obsahuje podrobná pozorování 191 asteroidů včetně téměř 70, které jsou považovány za „potenciálně nebezpečné“ – za ně se obvykle označují kosmické balvany do vzdálenosti sedmi milionů kilometrů od Země a o průměru větším než 140 metrů.
Naštěstí žádný z nově popsaných asteroidů nepředstavuje pro Zemi bezprostřední hrozbu; podle NASA je naše planeta před smrtícími dopady vesmírných balvanů v bezpečí nejméně po dobu příštích 100 let.
Poslední varování před asteroidy
Vědci věnují objektům v blízkosti Země dlouhodobě velkou pozornost pro případ, že by se jejich trajektorie nějakou náhodou změnily – například nárazem jiného asteroidu, a dostaly se tak na kolizní kurz se Zemí.
Nová zpráva rovněž upozorňuje na několik asteroidů, které jsou považovány za hodné budoucího studia včetně podivného vesmírného objektu nazvaného 2017 YE5 – velmi vzácného stejně hmotného binárního asteroidu, tvořeného dvěma téměř stejně velkými kameny, které neustále obíhají jeden kolem druhého.
Celosvětová sláva
Observatoř Arecibo byla postavena v Portoriku v roce 1963 a stala se největším a nejvýkonnějším radioteleskopem na světě. Její ikonická anténa o průměru 305 metrů se stala světově proslulou v 90. letech minulého století poté, co se objevila ve filmech jako Kontakt a Zlaté oko.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Arecibo Observatory, zdroj: ScienceAlert