Voyager 1

Opraví NASA slavný Voyager 1? Vědci v „nesmyslných“ datech objevili důležitou zprávu

  • Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi podivné údaje
  • Vědci z NASA se snaží družici opravit

Je to více než deset let, co sonda Voyager 1 vyletěla jako první stále funkční lidský výtvor z heliosféry. Přes občasné komplikace se jí dařilo komunikovat se Zemí. V září loňského roku však došlo k něčemu, co nikdo nepředpokládal – družice začala ze vzdálené vesmíru posílat zmatečná data.


Nepřehlédněte: NASA našla galaxii, která by neměla existovat. Má zvláštní vlastnosti


Voyager 1 se chová divně, hlásí NASA

Po několika měsících bezvýsledného pátrání, v čem je chyba a jak ji opravit, nyní vědci přichází s první optimistickou zprávou. Technický tým NASA našel v proudu nul a jedniček přicházejících ze sondy důležitou zprávu.

„V září loňského roku se objevil problém s daty z Voyageru 1. Sonda, která normálně vysílá v binárním kódu, tedy v sérii nul a jedniček představující slova, začala vědcům odesílat pouze střídavě jedničky a nuly, jako by se zasekla,“ vysvětluje tým NASA.

Kvůli tomuto problému výzkumníci přišli o vědecké údaje i aktuální informace o stavu sondy, včetně dat, která by mohla odhalit zdroj problému. Různými nepřímými důkazy tým nakonec dospěl k závěru, že problém se týká palubního počítače FDS (Flight Data System).

Tým se marně pokoušel chybu opravit. Situace k lepšímu se začala obracet až v uplynulých dnech, kdy vědci k Voyageru vyslali příkaz, který měl počítač FDS donutit, aby spouštěl různé sekvence v rámci svého softwarového základu – pro případ, že by byl poškozený pouze jeden úsek kódu a bylo možné jej obejít. Příkaz chybu neopravil, ale k čemu přece jenom došlo.

Voyager 1
Zdroj: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

„Dne 3. března tým mise Voyager zaznamenal aktivitu jedné části FDS, která se lišila od zbytku nečitelného datového toku subsystému. Nový signál ještě nebyl ve formátu, který používá Voyager 1 při správné činnosti FDS, takže tým si zpočátku nebyl jistý, co si o něm má myslet,“ píše NASA na oficiálních stránkách.

„Ale inženýr z agentury Deep Space Network, která provozuje rádiové antény, které komunikují s Voyagery a dalšími sondami, dokázal signál dekódovat a zjistil, že obsahuje údaje z celé paměti FDS.“

Vědci NASA se tedy nyní dostali k datům o technickém stavu Voyageru 1 a porovnávají je s údaji obdrženými před zářím loňského roku, aby zjistili, co se přihodilo a jak by se dal problém odstranit.

Porozumět tomu, co se se sondou děje, přitom představuje skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují kolem 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak vždy během na dlouhou trať.

Voyager 1 představuje v současnosti nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso. Vypuštěna byla v roce 1977 a stala se první sondou, která opustila naši sluneční soustavu. Vědci už dříve přiznali, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NASA

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. super at doletí tam kde jsou slušní lidi a pošle sem komando na tz špatné to bude masakr

Comments are closed.