- Egyptské památky čelí nové nemilosrdné hrozbě
- Problém představují eroze a vzestup hladiny oceánů
Odborníci varují, že slavné egyptské archeologické památky, včetně pyramid a ikonické Sfingy, mohou v důsledku klimatických změn do 100 let zcela zmizet.
Nepřehlédněte: Globální oteplování se zřejmě zastavit nepodaří. Vědci stále častěji hovoří o řešení, které je poslední nadějí lidstva
Přijde lidstvo o pyramidy?
Hussein Abdel Basir, ředitel hlavní knihovny a kulturního centra Bibliotheca Alexandrina, říká: „Obávám se, že klimatické změny mohou ovlivnit památky města Alexandrie, a bojím se, že město a část egyptské delty budou časem zaplaveny, pokud se nic nezmění.“
Dodává, že stále extrémnější počasí si svou daň vybírá i na místech jako jsou pyramidy v Gíze. „Jedna třetina každé přírodní lokality a jedna šestina všech lokalit kulturního dědictví v Egyptě je v současnosti ohrožena změnou klimatu.“
Pomohou betonové bloky?
Egyptská vláda se s nepříznivým osudem snaží bojovat a již dříve vyčlenila více než 13 milionů dolarů (v přepočtu asi 303 milionů korun) na ochranu Citadely Qaitbay, pevnosti z 15. století, před zatopením. Aby byl památník chráněn před stoupající hladinou moře, bylo do vody instalováno 4700 betonových bloků.
Zahi Hawass, který v Egyptě dříve vykonával funkci státního ministra pro záležitosti starožitností, varuje, že v ohrožení jsou prakticky všechna egyptská archeologická naleziště pod širým nebem. „Za 100 let budou všechny tyto artefakty kvůli změně klimatu pryč,“ upozorňuje. Podobně přitom podle něj mohou dopadnout i památky v jiných částech světa, například Machu Picchu v Peru nebo Tádž Mahal v Indii.
Mají památky ještě šanci?
Situace je dnes taková, že pokud lidstvo rychle nepřijde na to, jak klimatickým změnám zabránit nebo je alespoň zpomalit, v příštích desetiletích přijde o velkou část svého kulturního dědictví, které odnese prach nebo nenávratně zmizí pod hladinou moře.
Zdroj náhledové fotografie: Francisco Gomes / Unsplash, zdroj: Mirror