- Expert si myslí, že svět kolem nás je důmyslný podvrh.
- Podle badatele žijeme v někým vytvořené simulaci.
Snad každý zná kultovní americký sci-fi film Matrix, který tvrdí, že realita, kterou známe, je ve skutečnosti simulace. Fyzik Melvin Vopson se snaží tuto hypotézu potvrdit a zdá se, že je blízko překvapivému odhalení.
Nepřehlédněte: Xiaomi lidem v Česku slibovalo aktualizaci na HyperOS 2.0. Jaká je zatím realita a co na to fanoušci?
Je svět simulací podobnou Matrixu?
Někteří vědci a filozofové si dlouhodobě pohrávají s myšlenkou, že lidstvo uvízlo v simulaci. Fyzik Melvin Vopson z Portsmouthské univerzity ve svém článku předkládá vědecké důkazy pro filozofickou teorii známou jako simulační hypotéza.
Ta předpokládá, že celý vesmír a naše objektivní realita jsou jen supermoderní iluze virtuální reality. Mezi známé příznivce této teorie, která, jak Vopson poznamenává, získává přízeň ve vědeckých kruzích, patří i miliardář a majitel společností SpaceX a Tesla Elon Musk.
Zatímco film Matrix je pouhou fikcí, Vopson tvrdí, že má důkazy, že ve skutečnosti žijeme v simulaci. Způsob, jakým je vesmír uspořádán, podle něj připomíná proud informací a vzory a symetrie odrážejí to, co lze najít v počítačovém programu.
V rozhovoru pro Daily Mail uvedl: „Moje studie poukazují na bizarní a fascinující možnost, že nežijeme v objektivní realitě a že celý vesmír může být jen superpokročilou simulací virtuální reality.“ Jednoduše řečeno, zdá se, že se vše vyvíjí do rovnovážného stavu, kdy je informační obsah minimální. „Takové chování plně připomíná pravidla nasazená v programovacích jazycích a počítačovém kódování,“ dodal.
Spolkne lidstvo někdy modrou pilulku?
Simulace superkomplexního vesmíru, jako je ten náš, podle něj vyžaduje vestavěný mechanismus pro optimalizaci a kompresi dat, aby se snížil výpočetní výkon a nároky na ukládání dat pro spuštění simulace. Vědec připomněl, že důkazy této „optimalizace dat“ lze najít v různých vědeckých oblastech, například v biologii nebo matematice.
„Pokud je informace klíčovou složkou všeho ve vesmíru, dávalo by smysl, že někde vše řídí obrovský počítač. Vymyslel jsem experiment, pomocí kterého lze získat jednoznačný důkaz.“ Vapson naznačuje, že jeho výzkum má potenciál potvrdit pátý stav hmoty ve vesmíru a změnit fyziku, jak ji známe. Jeho projektu však zatím chybí to nejdůležitější – peníze.
Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: Daily Mail