Apple Store, iCar

Žena žaluje Apple. Kvůli výparům z jeho továrny prý málem zemřela

  • Bývalá pracovnice Applu tvrdí, že ji mohly zabít jedovaté výpary z jeho továrny.
  • Ohání se zprávou od ochránců přírody a zvažuje, že se začne soudit.

Spojené státy americké jsou zemí bizarních soudních sporů. Tento konkrétní však zase tak podivný a neoprávněný není. Se společností Apple se chce soudit žena, bývalá zaměstnankyně, která tvrdí, že byla vystavena nebezpečným plynným chemikáliím, které produkovala továrna na čipy nedaleko jejího domu.


Nepřehlédněte: iPhone dokáže skoro všechno, brzy si sám zahojí i poškrábaný displej


Apple mě mohl zabít, tvrdí žena

Celý příběh začíná v roce 2021, kdy společnost Apple propustila whistleblowerku Ashley Gjovikovou a obvinila ji z odtajnění informací, které měla k dispozici. Žena tehdy tvrdila, že se tak stalo v důsledku odvetných opatření Applu vůči lidem, kteří se ozvali v rámci hnutí #AppleToo.

V roce 2021 také prohlásila, že budova společnosti Apple, v níž se nacházela její kancelář, byla postavena na místě, kde operuje americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Jedná se o dříve kontaminovanou oblast a Gjoviková nahlásila Apple právě EPA.

„V roce 2020 jsem málem zemřela na záhadnou expozici průmyslovým chemikáliím ve svém bytě. Později, v roce 2023, jsem zjistila, že můj zaměstnavatel vypouští do oken bytu toxický odpad z vedlejší továrny na polovodiče Skunkworks,“ bývalá zaměstnankyně výrobce iPhonů na síti Mastodon.

Apple iPhone 15
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Poslala na ně EPA

Příspěvek Gjovikové obsahuje komentovanou mapu, která ukazuje, jak blízko se její bývalý byt nacházel k místu, o němž tvrdila, že se jedná o výrobnu polovodičů společnosti Apple.

Údajně poškozená žena se pak ohání zprávou EPA. Tato zpráva obsahuje popis 19 možných porušení předpisů ze strany technologické firmy na tomto místě v kalifornské Santa Claře. Zdá se, že většina problémů zjištěných u Applu se týkala správného označování a datování položek.

Ovšem nejzávažnější prohřešek jde na vrub nádrže na rozpouštědla CRA o objemu 1 700 galonů (skoro 6,5 tisíce litrů), která nebyla řádně sledována podle příslušných postupů zákona o zachování a obnově zdrojů.

Dnes samozřejmě nikdo netuší, jak případný soud dopadne. Přes všechny stížnosti ovšem Gjoviková říká, že navzdory tomu, jak s ní společnost jednala, by se do Applu ráda vrátila, kdyby o to byla požádána.

Zdroj náhledové fotografie: Laurenz Heymann / Unsplash, zdroj: AppleInsider

Total
0
Shares