FRB, signál

Zemi zasáhlo energetické monstrum Amaterasu. Přilétlo z místa, kde je vesmír prázdný

  • Zemi zasáhl extrémní kosmický paprsek
  • Přilétl z nicoty

Odborníkům z Mezinárodní teleskopické observatoře se podařilo zachytit extrémně energetickou částici. Více než milionkrát překonala energii, kterou lze vyvinout v pozemských urychlovačích. Její původ je zahalen tajemstvím, protože vysledování směru příletu nevede k žádnému zjevnému zdroji, například galaxii.


Nepřehlédněte: Jaké telefony Samsung dostanou Android 15 a nadstavbu One UI 7? Máme kompletní přehled!


Záhadná částice Amaterasu

V nedávném vydání odborného časopisu Science vědci popisují převratný objev částice Amaterasu, kterou pojmenovali podle japonské bohyně Slunce. Bezprecedentní energie, kterou vyvinula, je asi 40 milionkrát vyšší než energie protonů produkovaných Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku.

Klíčovou roli při zachycení této vzácné události sehrál experiment Telescope Array, který se nachází v americkém Utahu. Skládá se ze soustavy povrchových detektorů s 507 stanicemi a tří fluorescenčních detektorů, které měří rozsáhlé atmosférické spršky vznikající při interakci kosmického záření s jádry plynů v zemské atmosféře.

Amaterasu nad skupinou senzorů teleskopické soustavy explodovala s energií 244 exaelektronvoltů (EeV). Dosud vědci objevili pouze jednu částici s vyšší energií, a to částici Ó můj bože (v angličtině Oh-My-God particle), která do zemské atmosféry narazila 15. října 1991. Měla energii zhruba 320 exaelektronvoltů, což odpovídá přibližně 50 J (makroskopická energie srovnatelná s kinetickou energií letícího baseballového míčku).

„Když jsem poprvé objevil tento vysokoenergetický kosmický paprsek, myslel jsem si, že muselo dojít k omylu, protože vykazoval energetickou úroveň, která neměla v posledních třech desetiletích obdoby,“ říká profesor Tošihiro Fudžii z Metropolitní univerzity v Ósace.

Částice, Amaterasu
Zdroj: Metropolitní univerzita Osaka

Nemají ponětí, odkud přiletěla

Amaterasu se k Zemi přiblížila zhruba po přímce – nic ji neodklonilo – a to je problém, protože na druhém konci nic není. „Částice mají tak vysokou energii, že by neměly být ovlivněny galaktickými a mimogalaktickými magnetickými poli. Měli bychom být schopni ukázat na obloze, odkud pocházejí,“ vysvětluje John Matthews z univerzity v Utahu.

„Ale v případě částice Ó můj bože a částice Ameterasu sledujete jejich trajektorii ke zdroji a nenajdete nic dostatečně vysokoenergetického, co by je mohlo vyprodukovat. V tom je právě ta záhada.“

Objev Ameterasu může mít několik vysvětlení. Buď stále něčemu ve fyzice částic nerozumíme, nebo se v prázdném prostoru vesmíru nachází něco dosud neidentifikovaného. Odkud extrémní částice přiletěla je tak stále velkou záhadou a vědci potřebují čas, aby všemu přišli na kloub.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience, Science

Total
0
Shares