- Naše Země se točila rychleji než kdykoli za posledních 5 let
- Někteří varují před přidáním negativní přestupné sekundy
Pokud se cítíte jako na kolotoči, je to možná tím, že naše planeta zvýšila tempo své rotace. 29. června trval den o 1,59 milisekundy méně než standardních 86 400 sekund. Upozornil na to server The Sun.
Nepřehlédněte: Umělá inteligence nakreslila, jak to bude vypadat, až ovládne svět. S lidstvem udělá rychlý konec
Země nečekaně zrychlila
Moderní historie lidstva je měřená 24hodinovým cyklem dne a noci, samozřejmě s různými úpravami. Tento cyklus se řídí rychlostí, kterou se naše planeta otáčí kolem své osy. Délka dne se proto stala standardem, podle kterého se označuje čas – každý den trvá 86 400 sekund.
Díky atomovým hodinám vědci již desítky let zaznamenávají plynutí času v neuvěřitelně malých časových úsecích, doslova s přesností na milisekundy. Od chvíle, kdy k měření dochází, Země svou rotaci pozvolna zpomalovala, tedy až do loňského roku, kdy se naopak začala točit rychleji. Vědci netuší proč.
Earth records shortest day ever after spinning unusually fast https://t.co/hBUdvIict2
— The Sun Tech (@TheSunTech) August 1, 2022
Vědci hledají příčinu
Teď oznámili, že 29. června rotace Země trvala o 1,59 milisekundy méně, než je standardních 86 400 sekund – byl to ten úplně nejkratší den za posledních pět let. Je vhodné podotknout, že rychlejší rotace nijak zásadně neovlivňuje život na naší planetě. Zatím jde o tak drobné změny, že na život na Zemi nemají patrný dopad.
Jedna teorie říká, že zrychlení rotace může souviset s Chandlerovou periodou, tedy periodicitou pohybu průsečíku zemské osy s povrchem Země. Někteří odborníci už také dopředu varují před přidáním další „přestupné sekundy“, aby byl atomový čas v souladu se slunečním časem, protože spousta moderních technologií staví na něčem, čemu se říká „pravý čas“. Přidání záporné sekundy by podle nich mohlo vést třeba k problémům s GPS.
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The Sun
Tak mě napadlo, zda a jak velký vliv má na otáčení Země hustota materiálu, ze kterého je vytvořena. Jestli se nepletu, Zemi tvoří ze 2/3 voda, zbytek je pevnina s větší hustotou. Pokud se zvyšuje teplota povrchu Země a dochází k odtávání ledovců, zvyšuje se podíl vody na povrchu a při otáčení Země dochází k odlišnému pohybu vody a pevniny. Vzpomeňte na roztáčení vajíčka – nevařené s větším podílem tekuté hmoty (bílku) je při roztáčení vlivem vnitřního přesuny bílku brzděno. Vařené vajíčko se jako pevná hmota naproti tomu otáčí plynule, výrazně delší dobu. Při zkoumání příčin zrychlování otáčení Země bych se asi zaměřil na vzájemné chování tekutiny a pevné hmoty v pohybu. LM
Klobouk dolů, velmi dobrá analýza.
Tedy na rozdíl od článku, který neprezentuje zhola nic – nějaký nehloubavý člověk by si mohl myslet, že za tím je něco mystického.
Nebude to spíš tím, že mám 29.6. svátek?
Petr
Kdyby stále ti nemocní mocní nechtěli poroučet větru dešti 😟 nechali vše na přírodě. Nebyli bychom v takových sra@kách v jakých jsme. Jejich války, stále dokonalejší zbraně, vesmír zanesený odpadem. 😟 Co čekali? A pak na nás vytáhnou s GreenDealem a uhlíkovou stopou. A pošlou nás zpátky do jeskyně a na stromy. Jenže vážení chytráci, planeta Země tam s náma pošle i vás. Má toho dost. Vy choré mozky.😟
No to je hrůza. Země se 29.6. zpozdila o necelé 2 milisekundy. No co budeme dělat 🤦