Černá díra

Země se o 2 000 světelných let přiblížila k supermasivní černé díře Mléčné dráhy. Zrychlila na 26 000 km/h

  • Studie se opírá o data z radioastronomického projektu VERA.
  • Měření je tak přesné, že by odhalilo desetikorunovou minci, kdyby zůstala na povrchu Měsíce.

Pokud si myslíte, že ve vesmíru je v poslední době nuda, tak jste na velkém omylu. Ukázalo se, že naše planeta je mnohem blíže supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy, než se dosud předpokládalo. Z nových pozorování vyplývá, že Země se pohybuje rychlostí 26 000 kilometrů za hodinu a je o 2 000 světelných let blíže hladovému monstru Sagittarius A*.


Nepřehlédněte: První země na světě zakázala iPhone. Pokud ho lidé uvidí v ulicích, musí to nahlásit úřadům


Země se blíží k supermasivní černé díře

Nová studie se opírá o data nashromážděná během posledních patnácti let japonským radioastronomickým projektem VERA, což je zkratka znamenající VLBI Exploration of Radio Astrometry (přičemž „VLBI“ znamená Very Long Baseline Interferometry).

Projekt byl zahájen v roce 2000 a jeho cílem je zmapovat rychlostní a trojrozměrnou strukturu Mléčné dráhy. Data sesbíraná mezi lety 2009 až 2024 odhalila, že Země se pohybuje o 7 km/s rychleji, než se předpokládalo, a posunula se blíže k vesmírnému monstru, černé díře Sagittarius A*.

VERA využívá interferometrii ke shromažďování a kombinování dat z radioteleskopů, které jsou rozmístěné pro celém japonského souostroví. Tato technika umožňuje získat ohromující rozlišení, které je stejně dobré jako u teleskopu o průměru 2 300 kilometrů. Měření je podle vědců natolik přesné, že by odhalilo desetikorunovou minci, pokud by se nějakým způsobem dostala na povrch Měsíce.

Země
Planeta Země | foto: qimono / Pixabay

Země je blíže středu Mléčné dráhy

V rámci nové studie se podařilo výzkumníkům určit nový střed Mléčné dráhy, kde číhá supermasivní černá díra, a vyšlo jim, že je od Země vzdálen 25 800 světelných let. To je výrazně blíže než dříve stanovená vzdálenost 27 700 světelných let, kterou stanovila Mezinárodní astronomická unie v roce 1985.

Aktualizovaná mapa Mléčné dráhy rovněž odhalilo, že modrá planeta se ke galaktickému centru pohybuje pohybuje rychlostí 227 km/s. To je o 7 km/s více než dříve „oficiální“ deklarovaná rychlost 220 km/s.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: The Big Think

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Jestli tomu dobře rozumím čím blíž bude země supermasivní černé díře tím bude mít větší rychlost. To znamená, že život na zemi skončí dříve než se k té supermasivní černé díře dostaneme. Kdyby se ty vynaložené prostředky na válčení, použili na přežití lidského druhu, možná máme šanci, ale tady je to stejně všem jedno.

  2. Tohle je vše v řádu desítek milionů let. Do toho lidstvo nemá co mluvit. Možná s velkým štěstím naši vzdálení potomci jiného druhu.

    1. rámci nové studie se podařilo výzkumníkům určit nový střed Mléčné dráhy, kde číhá supermasivní černá díra, a vyšlo jim, že je od Země vzdálen 25 800 světelných let. To je výrazně blíže než dříve stanovená vzdálenost 27 700 světelných let, kterou stanovila Mezinárodní astronomická unie v roce 1985.
      Takže nebudu brát v úvahu zrychlování přibližování k černí díře a většího vlivu na naši soustavu a planetu, jen propočítám z daných informací jak dlouho to bude trvat než spadneme do černé díry.
      Tedy za 39 let jsme se přiblížili o 1 900 světelných let. To znamená že nám zbývá 529 let ? Zřejmě se stala chybička v datech uvedených v článku.

  3. Slunce má před sebou přibližně 5 miliard let, než vyčerpá své zásoby vodíku. Vzhledem ke vzdálenosti a rychlosti, zemi slunce dříve sežehne ve fázi červeného obra, než se sluneční soustava přiblíží ke středu galaxie. Více se bojím co se životem na zemi udělají lidé, podle mě je pravděpodobnější že se vyhladíme sami.

  4. Zjevně tu nikdo nepochopil, že se naše soustava nepřibližuje ke galaktické černé díře, ale rotuje kolem ní.

    Jen byla upravena čísla, jak vypadá tato dráha…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..