AI předpovídá zločin

Závody o skutečný Minority Report: USA a Čína testují umělou inteligenci, která dokáže předvídat zločin

  • V USA a Číně odhalí zločin ještě před tím, než k němu dojde.
  • Zní to jako scénář z filmu, ale brzy se to stane realitou.

Pamatuje na film Minority Report, který se odehrává v budoucnosti, kde je prakticky nemožné spáchat zločin, neboť je díky předvídání rozpoznán ještě předtím, než se stane? O něco podobného se právě teď pokouší tým vědců z Chicagské univerzity, který testuje umělou inteligenci (AI), jež dokáže s 90% přesností předvídat zločiny, které se teprve stanou.


Nepřehlédněte: Temu nastražilo vánoční past na Čechy! Před šmírováním oficiální aplikace vás neochrání ani Ježíšek


Umělá inteligence dokáže předvídat zločin týden dopředu

Vědci pod vedením Ishana Chattopadhyaye z Chicagské univerzity použili k vycvičení speciálního algoritmu strojového učení data o trestné činnosti z osmi amerických měst, včetně Los Angeles, Filadelfie a Chicaga. V každém městě se vždy jedná o oblast o rozloze 1 000 čtverečních metrů, aby výsledky byly co nejpřesnější.

„V záznamech událostí objevujeme vzorce a ty aplikujeme na výpočet rizika budoucí události na konkrétním místě. Je to podobné, jako když vidíte tmavé mraky a dojdete k závěru, že bude brzy pršet,“ říká Chattopadhyay. Tým analyzoval historické záznamy staré tři až pět let, na jejichž základě sestavil model určený k předpovídání budoucnosti.

Chattopadhyay zdůraznil, že jejich AI se nezaměřuje na jednotlivce: „Nejde nám o předvídání individuálního chování a nenaznačujeme, aby byl někdo obviněn z trestného činu, který nespáchal, nebo aby za to byl uvězněn. Náš model se učí ze vzorců událostí a následně je předpovídá, Například, že v okruhu dvou bloků kolem křižovatky 67. ulice a SW Avenue bude za týden vysoké riziko vraždy. AI neuvádí, kdo bude obětí nebo pachatelem.“

Zločin, policie, AI, umělá inteligence
Zdroj: 4711018 / Pixabay

Funguje to jako ve filmu

Vědci z Chicaga nejsou jediní, kdo pracují na umělé inteligence pro předvídání zločinů s vysokou mírou přesnosti. Čínští experti již několik let vyvíjejí algoritmus, jenž funguje na podobném principu, jako filmové oddělení PreKrimu – kriminálníka odhalí ještě před tím, než něco podnikne. Systém funguje na principu takzvané neviditelné klece. Pokud se například ve stejné oblasti shromáždí více „vysoce rizikových“ občanů, policejním jednotkám je zasláno prioritní automatické varování, aby ihned vyrazily na místo.

Zdroj náhledové fotografie: 4711018 / Pixabay, zdroj: NY Times, uchicago.edu

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..