NASA, Měsíc

Zásadní průlom: Indická sonda Vikrám změřila teplotu u jižního pólu Měsíce

  • Rover Vikrám jezdí po povrchu Měsíce 
  • Vědcům poslal důležitá data

23. srpna se Indie díky úspěšné misi Čandraján-3 výrazně zapsala do vesmírné historie. Nejenže se stala první zemí, která s vesmírnou sondou přistála v blízkosti jižního pólu Měsíce, ale zároveň také úspěšně dopravila funkční rover na měsíční povrch. Přistání modulu Vikrám (Chrabrost), který nesl ve svých útrobách šestikolové vozítko Pragján (Moudrost), je však pouze jedním dílkem složité skládačky napínavého příběhu.


Nepřehlédněte: Rozumný kompromis na prahu špičky? Samsung finišuje uvedení Galaxy S23 FE


Jižní pól Měsíce

Od chvíle, kdy sonda Vikrám dorazila k jižnímu pólu Měsíce, usilovně pracuje – vypustila vozítko Pragján, aby prozkoumalo kráterovitý povrch, aktivovala kamery, aby mohla odesílat zpět na Zemi videa svého okolí, a dokonce začala plnit výzkumné úkoly, dříve naplánované indickými pracovníky.

V sobotu (26. srpna) vědci zveřejnili na serveru X (dříve známém jako Twitter) video, na němž se Pragján pohybuje v okolí místa přistání mise, které bylo pojmenováno Shiv Shakti Point.

Na videu je zlatě zbarvený měsíční průzkumník vidět na druhém konci dvou jemných stop, které vytvořil v měsíční půdě poté, co opustil přistávací modul, který ho tam dopravil. Opatrné „našlapování“ Vikrámu po pustém šedém světě je – dalo by se říct – téměř okouzlující.

Indická mise Čandraján-3 

Hned v neděli (27. srpna) ISRO zveřejnila na X další aktualizaci týkající se jednoho z aparátů, nazvaného ChaSTE, neboli Chandra’s Surface Thermophysical Experiment.

Účelem tohoto přístroje je v podstatě pomocí teplotní sondy a deseti individuálních čidel měřit teplotní profily měsíční půdy na jižním pólu.

Cílem, jak vysvětluje ISRO, je, aby ChaSTE pomohl vědcům pochopit, jaké je tepelné chování měsíčního povrchu. A jak se zdá, ChaSTE už něco zjistil.

Podrobná pozorování v této oblasti, jak poznamenala agentura ISRO, stále probíhají, ale pokud vás zajímá, co má Pragján již za sebou, vědci prozradili, že narazil na nebezpečný kráter.

Vzhledem k charakteru jižního pólu Měsíce se však podobná setkání tak trochu očekávají. Ve skutečnosti je to hlavní důvod, proč bylo přistání sondy Vikrám tak obrovskou událostí.

Ačkoli se na jižní pól Měsíce chce dostat každý – protože se předpokládá, že se tam nachází velké množství vodního ledu – úspěšné přistání v tomto místě je velmi obtížné, protože oblast je pokrytá hlubokými krátery.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, ISRO

Total
0
Shares
6 komentářů
    1. No,právě…to jsme se toho dozvěděli.Opět skvělá novinařina.Díky.

      1. Tu teplotu nezveřejnili. Dostali se tam kam nikdo jiný a mají data, co ostatní nemají. Takové info se hned neprozrazuje.

  1. Taky by mne zajimalo kolik tam tech vozítek celkově jezdí?Za chvili to tam bude jako na zemi.🤔

Comments are closed.