- Observatoř HAWC v Mexiku zaznamenala gama paprsky s energií přes 100 teraelektronvoltů.
- Mohlo by se jednat o přírodně vzniklý urychlovač částic.
- Tento objev odhaluje extrémní fyzikální procesy, které se v naší galaxii odehrávají.
Naše galaktické centrum je relativně klidné, vědci v něm nepozorují žádné extrémní výkyvy. Výjimkou je snad jen oblast silně nabitá gama zářením, která se nachází zhruba 26 tisíc světelných let od naší planety.
Nepřehlédněte: Země se blíží k supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy vysokou rychlostí 26 000 km/h
Urychlovač částic v naší galaxii
Nový objev učiněný observatoří High-Altitude Water Cherenkov (HAWC) v Mexiku odhalil dosud nejsilnější gama paprsky vyzařující z místa nedaleko supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.
Tato oblast, nazvaná HAWC J1746-2856, vykazuje energie přesahující 100 teraelektronvoltů, což podle vědců potvrzuje přítomnost tzv. PeVatronu, tedy přírodního urychlovače částic, který je zřejmě zdrojem ultravysoce energetických gama paprsků.
Urychlovač částic je zařízení, které zrychluje částice (například protony nebo elektrony) na velmi vysoké rychlosti a energie, často blížící se rychlosti světla. Při srážkách s jinými částicemi nebo překážkami mohou tyto vysokorychlostní částice vytvořit nové částice nebo uvolnit energii, což pomáhá vědcům studovat základní strukturu hmoty a vlastnosti vesmíru.
Zásadní objev pro blízký vesmír?
PeVatrons vznikají v prostředích, kde jsou urychlovány kosmické paprsky, tedy protony a atomová jádra, které cestují téměř rychlostí světla. Taková prostředí zahrnují například zbytky supernov, oblasti zrodu hvězd nebo intenzivní magnetická pole kolem černých děr.
Pokud kosmické paprsky v takovém prostředí narazí na překážku, např. prachové mračno nebo magnetické pole, může dojít k prudkému uvolnění energie v podobě gama záření.
Zachycení těchto vysoce energetických paprsků je obtížné, protože nedokážou přímo projít naší atmosférou. Observatoř HAWC ale využívá speciální podzemní detektory, které dokáží analyzovat spršky nižší energie vytvořené interakcí gama paprsků s molekulami atmosféry. Analýzou těchto spršek lze zrekonstruovat původní gama záření a určit jeho zdroj na obloze.
Zatím není jasné, co přesně HAWC J1746-2856 je – zda jde o známý objekt jako supermasivní černá díra Sagittarius A* nebo jiný, dosud neznámý zdroj. Nicméně nový objev potvrzuje, že centrum Mléčné dráhy skrývá některé z nejextrémnějších fyzikálních procesů v celém vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Science Alert