Mars

Zásadní objev: NASA na Marsu vyrobila kyslík, astronautovi by stačil na sto minut dýchání

  • Zařízení malých rozměrů dokázalo na Marsu vyrobit kyslík
  • Stačí na sto minut dýchání pro jednoho astronauta při běžném zatížení

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo na Marsu vyrobit kyslík. O tento úspěch se konkrétně postaral experimentální přístroj MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) o velikosti plastové krabičky na oběd. Objev je důležitý pro další průzkum rudé planety.


Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát


Vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vytvořit kyslík

Nedostatek kyslíku je jednou z největších překážek pro založení lidské kolonie na Marsu. Změnit by to mohlo zařízení MOXIE, které dorazilo na povrch rudé planety loni společně s robotickým průzkumníkem Perseverance americké vesmírné agentury NASA.

Podle vědců MOXIE vyrobí zhruba 15 minut kyslíku za hodinu, a to za různých ročních období a povětrnostních podmínek. Dohromady se již z řídké atmosféry Marsu, která z 96 procent obsahuje CO2, podařilo NASA vyextrahovat kyslík, který by stačil na sto minut dýchání pro jednoho astronauta při běžném zatížení.

„Je to prostě skvělý úspěch,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Michael Hecht z Massachusetts Institute of Technology Haystack Observatory s tím, že MOXIE vyrábělo kyslík ve dne a noci, při různých extrémních teplotách i během velké prašné bouře.

NASA, MOXIE
Zdroj: NASA

MOXIE má velikost malé krabičky na jídlo

Tým NASA nyní hledá cesty, jak MOXIE zvětšit na velikost malé mrazničky. Větší verze by podle vědců mohla produkovat dostatek kyslíku pro lidskou kolonii na Marsu i návratovou raketu pro cestu zpět na Zemi. Výroba kyslíku na rudé planetě by logistiku budoucích vesmírných misí výrazně zjednodušila.

A jak se kyslík na Marsu vlastně vytváří? MOXIE ho produkuje ze sloučenin, které obsahuje marsovská atmosféra. Vzduch prochází filtrem, který odstraní veškerý prach. Poté se zahřeje zhruba na 800 stupňů Celsia a stlačí tak, že se rozpadne pouze na ionty kyslíku a oxidu uhelnatého. Kyslíkové ionty se pak izolují a rekombinují a vytváří tak dýchatelný kyslík.

Gerald Sanders z Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu ale varuje před přílišným optimismem a tvrdí, že před vědci stojí možná nesplnitelná výzva. Říká, že zařízení, které by podporovalo život lidské kolonie na Marsu, by muselo fungovat nepřetržitě po dobu asi 400 dní, zatímco každý běh MOXIE trval vždy zatím maximálně hodinu.

Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay, zdroj: New Scientist, Vice

Total
0
Shares