Oumuamua

Záhadný objekt Oumuamua není mimozemská loď. Je to jen „uvařená“ kometa, tvrdí vědci

  • Doutníkový objekt Oumuamua nepřestává vědce fascinovat
  • Je to vůbec první těleso, které proletělo Sluneční soustavou, aniž by do ní patřilo

Odborníci spekulují o podivném vesmírném objektu Oumuamua od doby, kdy byl před šesti lety poprvé spatřen teleskopy havajské observatoře. Kolem Země proletěl extrémní rychlostí a zvláštní byla i jeho trajektorie a hlavně neobvyklý tvar, který připomínal doutník. Dva američtí astronomové se domnívají, že konečně přišli na původ Oumuamua.


Nepřehlédněte: Do Měsíce právě něco narazilo a vědci to natočili na video. Vesmírné těleso se řítilo rychlostí 48 000 km/h


Neobvyklá kometa Oumuamua?

Oumuamua, mezihvězdný objekt připomínající doutník, byl poprvé spatřen teleskopy na havajské observatoři v říjnu 2017. Jeho zvláštní tvar a míra akcelerace z něj v astronomických kruzích učinily předmět spekulací. Vědci dodnes debatují o tom, zda to je asteroid, nebo kometa. A někteří dokonce naznačují, že má mimozemský původ.

Během své krátké návštěvy se objekt přiblížil k Zemi na vzdálenost 24 milionů kilometrů a několik týdnů po svém objevení zmizel. Pozorování provedená během tohoto krátkého období potvrdila, že Oumuamua se pohyboval po dráze, kterou astronomové nazývají hyperbolická, tedy po dráze ve tvaru bumerangu, což naznačuje, že nemá původ v naší sluneční soustavě, ale pouze prolétá v sousedství Slunce a již nikdy nebude spatřen.

V nové studii Jennifer Bergnerová, odborná asistentka chemie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, a Darryl Seligman, postdoktorand Národní vědecké nadace USA na Cornellově univerzitě, přichází s teorií, která podle nich konečně dává odpověď na otázku, co je Oumuamua zač.

Vědci se domnívají, že Oumuamua je kometa, která je tvořena těkavějším materiálem, než jaký vídáme u běžných komet, například vodíkem, dusíkem nebo oxidem uhelnatým. S každým z těchto vysvětlení se však pojí teoretické problémy, které lze ale nakonec vysvětlit.

„Například vodík by vyžadoval extrémně nízké teploty, aby zmrzl do objektů velikosti Oumuamua, a vědci takové teploty uvnitř hustých molekulárních mračen, kde tyto objekty vznikají, nepředpokládají,“ říká Seligman a dodává, že dusík není v Mléčné dráze natolik rozšířený, aby mohl odpovídat očekávanému počtu takových těles v galaxii.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Pravdu se asi nikdy nedozvíme

Vědci v nové studii tvrdí, že pohyb tělesa lze vysvětlit faktem, že se z jeho povrchu při průletu kolem Slunce uvolňovaly molekuly vodíku, které se předtím při radiolytické reakci oddělily z ledu. Seligman uvedl, že právě proto těleso nemělo ohon jako běžná kometa, u níž se při sublimaci ledu uvolňují i částečky prachu.

„Kometa putující mezihvězdným prostředím se v podstatě uvaří v kosmickém záření, v jehož důsledku se vytvoří vodík,“ doplňuje ho Bergnerová. Výpočty týmu ukázaly, že teoreticky by síla tohoto vypouštěného vodíku mohla vysvětlit podivné zrychlení Oumuamua.

Astronomové ve své zprávě také zmiňují více než 40 let staré experimentální studie, které prokázaly, že vysokoenergetické částice, jaké jsou přítomny v kosmickém záření, mohou odštěpit molekulární vodík z vodního ledu, ale udržet ho uvězněný uvnitř ledového bloku.

Jestli kolem Země skutečně proletěla sonda cizí vesmírné rasy, nebo jen kometa neobvyklého tvaru, tak to se bohužel nikdy nedozvíme. Je totiž nepravděpodobné, že se Oumuamua do naší sluneční soustavy ještě někdy vrátí.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: The Space

Total
0
Shares