- Populární služba Google Maps odhalila další tajemství
- U Baham ukazuje dopravní letoun potopený v moři
Na internetu se objevil snímek ze služby Mapy Google (anglicky Google Maps), na kterém je vidět potopené letadlo v oceánu. Všimli si ho uživatelé sociální sítě Reddit a začali okamžitě diskutovat o tom, jak se na místo mohlo dostat. Informoval o tom server The Sun.
Nepřehlédněte: Google Mapy vylepšují rozlišení nad Ruskem. Odhalily nafukovací stíhačky i největší ponorky světa
Potopené dopravní letadlo?
Vidíte to, co my? Příznivci záhad a služby Mapy Google učinili děsivý objev. Ale jak už to v životě chodí, nic není takové, jak se na první pohled zdá. Neznámé letadlo bylo pozorováno kousek od ostrova Crooked Island na Bahamách. Můžete se o tom přesvědčit sami, když do Google Maps zadáte následující souřadnice: 22.6783072,-73.8283369. Nezapomeňte také přepnout druh mapy na „Satelitní“.
„Pohřešovaných letadel je hodně, pokud to není artefakt, mohlo by jít o známou havárii nebo o letoun, který je stále nezvěstný,“ spekuluje jeden z uživatelů na Redditu. Skutečnost však nemusí být až tak strašidelná.
Jak upozorňují další internetoví pátrači, havarované letadlo by pravděpodobně nebylo ze dna oceánu takto zřetelně vidět. A nebylo by ani v jednom kuse, kdyby se doopravdy zřítilo. O co se tedy jedná?
Google Maps fans make eerie sea discovery – but it's not all it seems https://t.co/d4mLHTeTwr
— The Sun Tech (@TheSunTech) September 20, 2022
A je po záhadě! Inženýři Google se sekli
No, zřejmě jde o prostou chybu při zpracování satelitního snímku. Jiný pozorovatel Google Maps se totiž na stejné místo podíval v aplikaci Google Earth a ta ukazuje, jak letadlo normálně letí.
Už bylo v minulosti prokázáno, že Mapy Google občas trpí obrazovými chybami při snímání povrchu. Obvykle jsou fotografie letících dopravních prostředků také mírně rozostřené a obsahují zelené, červené a modré barevné prvky. A tato zajímavá barevná kombinace má svůj důvod: snímky ze satelitů totiž vznikají kombinací záběrů ve třech vlnových délkách, červené, zelené a modré, vybraných mimo jiné i tak, aby ve výsledném obrázku bylo co nejméně mraků.
V tomto případě se ale jedná o pouhou obrazovou chybu, kdy dva snímky omylem splynuly v jeden.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: The Sun