- NASA na Marsu vyfotila záhadný předmět.
- Vypadá jako kus sochy s obličejem.
- Je dílem člověka nebo marťanů?.
Lovci důkazů o mimozemském životě věří, že na povrchu Marsu našli fragment sochy starověkého mimozemšťana, kterou na fotce zachytil rover Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Domnívají se, že rudou planetu mohla v minulosti obývat civilizace podobná naší.
Nepřehlédněte: Nad Českem se po 80 tisících letech zjevila vzácná pravěká kometa. Víme, kde ji najdete, vidět je pouhým okem
Ufologové mají (zase) smůlu
Mars vzrušuje lidskou představivost odedávna a od časů jeho první bližší fotografické dokumentace ještě víc. Už v roce 1976 zaujala lovce záhad a tajemství fotografie, kterou na rudé planetě pořídila sonda Viking. V oblasti Cydonia Mensae zachytila útvar, jenž se podobal tváři.
Až po 20 letech se nad místo dostaly další sondy, které pořídily fotografie z jiných úhlů a ukončily tak veškeré konspirace – tvář mimozemšťana byla jen důsledkem náhodné hry světel a stínů na přirozeném geologickém útvaru.
Nyní však dostali příznivci konspiračních teorií novou munici. Na jednom z nedávných snímků pořízených robotickým vozítkem Perseverance je totiž vidět skupina kamenů roztroušených po písečné krajině Marsu, mezi nimi je i podivně vypadající skála, která připomíná obličej ležící na boku. Na fotce jsou jasně rozeznatelné oči, ústy, nos i nosní dírky.
Existoval na Marsu život?
I když fotografie některé uživatele internetu okamžitě inspirovala k řadě divokých spekulací, pragmaticky smýšlející lidé z toho, že v obyčejném kusu zerodovaného balvanu vidí starou relikvii, viní jev zvaný pareidolie. Při něm dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Každý z vás to jistě zná, stačí si v létě lehnout do trávy a pozorovat mraky, ve kterých se najednou začnou objevovat tváře, zvířata a různé jiné objekty.
Vědci předpokládají, že pokud by na Marsu někdy existoval život, tak v jednoduchých malých formách, jako jsou mikroby. Na podporu složitějších organismů pravděpodobně nikdy neměl dost kyslíku v atmosféře ani jinde. Výskyt velkých fosilií proto není pravděpodobný.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience