- Americká NASA dokázala nemožné
- Spojila data ze dvou nejvýkonnějších teleskopů
- Vědcům to umožnilo pozorovat galaktický prach
Dva je víc než jedna, řekli si určitě v NASA. Astronomové zkombinovali data z vesmírného dalekohledu Jamese Webba a Hubbleova teleskopu a vytvořili úžasný snímek dvojice galaxií vzdálených asi 700 milionů světelných let od Země.
Nepřehlédněte: Přeměňte starý telefon Xiaomi, Redmi nebo POCO na nový iPhone 14. Bezplatně a během pár minut. Jak na to?
Webb se znovu předvedl
Oba teleskopy pozorují vesmír pomocí různých vlnových délek – JWST v infračerveném a Hubble ve viditelném a ultrafialovém spektru. Kombinace jejich dat umožnila vědcům získat ucelenější představu o procesech uvnitř galaxií.
Zatímco dvojici galaxií nazvanou VV191 jsme dosud mohli pozorovat pouze pomocí Hubbleova dalekohledu, přidaná data z JWST odhalila nové detaily, zejména oblaka prachu vystupující za spirálními rameny galaxie napravo.
„Webbova data v infračerveném spektru nám ukazují extrémně prašná spirální ramena galaxie v mnohem větších detailech, takže vypadají, jako by se překrývala s centrální výdutí jasné bílé eliptické galaxie vlevo,“ uvedl Rogier Windhorst z Arizonské státní univerzity v příspěvku na blogu NASA. „Ačkoli jsou obě galaxie z astronomického hlediska relativně blízko, aktivně se neovlivňují.“
It's a stunner – the latest image from JWST is a team effort with the Hubble Space Telescope, providing a detailed look at a pair of distant galaxies https://t.co/k0wTowhb9P
— New Scientist (@newscientist) October 5, 2022
Prach NASA fascinuje
Prach v galaxiích je klíčový pro vznik nových hvězd a planet. Jeho sledování může vědcům pomoci pochopit, jak a kde vznikají. „Pochopit, kde se v galaxiích nachází prach, je důležité, protože prach mění jas a barvy, které se objevují na snímcích galaxií. Prachová zrna jsou částečně zodpovědná za vznik nových hvězd a planet, takže se vždy snažíme identifikovat jejich přítomnost pro další studie,“ vysvětlil Windhorst.
Přestože dvě galaxie v popředí přitahují pozornost, nejsou jedinou zajímavou oblastí na snímku. V blízkosti srdce eliptické galaxie nalevo se nachází slabý červený oblouk, který je důsledkem působení ještě vzdálenější galaxie, která se nachází za touto dvojicí a je natahována gravitací v procesu zvaném gravitační čočkování.