- Vozítko Perseverance na Marsu zkoumá jeho povrch
- Dron Ingenuity nyní vyfotil trosky krytu a padáku
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA, který poletuje na Marsu, překonal všechna očekávání vědců. Zatím stroj uskutečnil 26 letů a ten poslední byl výjimečný: přinesl totiž snímky trosek přistávacího zařízení, které dopravilo rover Perseverance na povrch rudé planety. Z ptačího pohledu si tak můžeme prohlédnout tepelný štít, který musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1 300 stupňů Celsia a zřetelně vidět je i veliký padák, jenž Perseverance bezpečně snesl na povrch.
Nepřehlédněte: Mladík napojil mikrovlnnou troubu na umělou inteligenci, ale tuhle reakci vůbec nečekal! Pokusila se ho uvařit k smrti
Rover Perseverance v roce 2021 úspěšně přistál na rudé planetě s posláním najít známky života. Vozítko neslo na palubě také sofistikovanou helikoptéru Ingenuity – experimentální projekt, který pomáhá vozítku hledat zajímavá místa k prozkoumání a testuje technologie nutné k letu na Marsu.
K přistání na rudé planetě došlo 18. března loňského roku. Během sedmi minut hrůzy, jak vědci manévru neoficiálně přezdívají, se dělo zhruba následující: když Perseverance vstoupil do atmosféry, tepelný štít pomohl rover chránit před žhavým žárem (v nejhorší chvíli odolával 1 300 stupňům Celsia) a dramaticky jej zpomalil.
Poté se mohl ze zadní strany (kuželovitá část sestupového modulu) otevřít padák, aby rover klesal ještě pomaleji. Ve výšce několika metrů se pak tepelný štít s padákem oddělili od Perseverance a sestupná sekce spustila rover pomocí lan na povrch planety a poté odletěla do bezpečné vzdálenosti.
Užitečná data pro NASA
Helikoptéra o velikosti malého dronu, která 19. dubna pořídila snímky trosek přistávacího zařízení, má na Marsu samostatný program. Podstatou stroje, který zatím překonal všechna očekávání vědců, je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné drony.
Připomeňme, že Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl pokračovat. Postupně se zvyšuje rychlost i vzdálenost, kterou dron urazí, a od pátého letu pak letoun přistává vždy na jiném místě.
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay
Pěknej bordel! Nezapomeňte to po sobě taky uklidit na Marsu. ☺