reaktor

Za tohle by se nemuseli stydět ani špičkoví vědci. Geniální student sestrojil funkční fúzní reaktor

  • Mladík sestrojil coby školní projekt fúzní reaktor.
  • Stačil mu na to rozpočet kolem 45 tisíc korun.

Student matematiky dosáhl nemyslitelného. Hudhayfa Nazoordeen na University of Waterloo vytvořil za pouhé čtyři týdny s pomocí chatbota s umělou inteligencí malý fúzní reaktor z dílů, které zakoupil za 2 000 dolarů, v přepočtu asi 45 tisíc korun.


Nepřehlédněte: Číňané si chtějí podmanit automobilovou Evropu. Jejich elektrické SUV je rychlejší než Porsche 911 a má delší dojezd než Tesla


Postavil fúzní reaktor

Nazoordeen říká, že reaktor dokázal postavit, i když měl „nulové zkušenosti“. Na začátku strávil asi týden hledáním komponent, které ke stavbě reaktoru potřeboval. Během druhého týdne sestavil hlavní komoru a usměrňovací obvod. Ve třetím týdnu chtěl celou věc dokončit a pak začít pracovat na integraci neonového transformátoru, který měl reaktor napájet.

„V polovině třetího týdne jsem se snažil přijít na to, jak rozluštit vakuový systém potřebný k tomu, aby celý systém fungoval,“ vysvětluje. To byla podle jeho slov zdaleka nejtěžší část projektu, ale nakonec se mu vše podařilo.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Výsledkem jeho tvrdé práce je v domácích podmínkách vyrobený fúzní reaktor. Student se s podrobnostmi, jak to všechno zvládl, podělil ve vlákně na sociální síti X (dříve Twitter), kde svůj úspěch připsal Claude 3.5 Sonnetu, výkonnému chatbotu s umělou inteligencí, který je na stejné úrovni jako ChatGPT od společnosti Open AI. S projektem mu pomáhali i profesoři na univerzitě.

Mladíkův reaktor v tuto chvíli není schopen fúzi skutečně vyvolat, protože technicky vzato nevyzařuje neutrony. Nicméně skutečnost, že ho vůbec dokázal postavit, a to relativně levně, je opravdu působivá.

Umělé Slunce jako zdroj neomezené energie

Vědci věří, že fúzní reaktory, uměle vytvořené zdroje energie, by mohly jednou potenciálně ukončit závislost světa na fosilních palivech a pomoci zvrátit globální oteplování. Navzdory desítkám let výzkumu si však lidstvo bude muset ještě chvíli počkat, než se něco takového stane realitou. Před experty leží stále mnoho překážek, se kterými se musí vypořádat – trápí je například stabilita superžhavého materiálu.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..