- Čína už testuje 10G, dokonce se stihla pochlubit.
- V Česku jsme zatím rádi za 5G, vadí to?
Zatímco v Česku si můžeme celkem spokojeně libovat ohledně adopce 5G sítě, v Číně již nasazují 10G. Revoluci, kterou tato technologie přinese, si dnes lze jen ztěží představit.
Nepřehlédněte: Čína objevila nekonečný zdroj energie. Celou dobu ho měla přímo pod nohama!
Čína je technologickým lídrem
Svět se pomalu chystá na příchod standardu 6G. Nová generace by mohla být spuštěna už za několik let, diskutuje se o roku 2030. Mezi ty, kteří nezahálí, patří rozhodně Číňané. Ti nyní hlásí, že spustili širokopásmovou síť 10G ve městě budoucnosti Xiong’an.
Za vývojem technologie 50G-PON, jež umožňuje stahování dat rychlostí až 10 gigabajtů za sekundu, stojí telekomunikační společnosti Huawei a China Unicom. Superrychlý internet umožňuje stahovat stovky 8K videí během několika málo sekund a streamovat hry přes cloud s téměř nulovým vstupním zpožděním.
V současné době celková rozvojová plocha nové oblasti Xiong’an pokrývá 202 kilometrů čtverečních, s celkovou stavební plochou 50,3 milionu metrů. Městská čtvrť se nachází 70 kilometrů jihozápadně od Pekingu a byla světu poprvé představena v roce 2017, jako futuristický projekt pod záštitou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
K čemu je 10G dobré?
Extrémně rychlé připojení najde využití v řadě oblastí. Objevit se může v autonomních autech, virtuální (VR) a rozšířené realitě (AR), holografické komunikaci nebo ve výkonných aplikacích pro chytrá města, ve kterých budou schopny shromažďovat a analyzovat data v reálném čase, aby zlepšily plynulost dopravy a veřejnou bezpečnost. Vysokorychlostní internet umožní také pokrok v oblasti velkých jazykových modelů (LLM) a dalších aplikacích umělé inteligence (AI).
Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering