- Sluneční soustava zřejmě ukrývá dvanáct velkých objektů
- Podle vědců jsou za Neptunem, za hranicemi Kuiperova pásu
Kuiperův pás, prstenec tisíců velkých ledových objektů a trpasličích planet, který obklopuje naši sluneční soustavu, může být nečím jiným, než se na první pohled zdá. Dosud nepublikovaná studie, na kterou upozornil časopis Science, tvrdí, že za nejvzdálenějším obvodem pásu leží tucet velkých objektů, což naznačuje, že je mnohem hlubší, než se předpokládalo.
Nepřehlédněte: Nejmenší funkční urychlovač částic na světě je 54 milionkrát menší než Velký hadronový urychlovač v CERNu
Záhada Kuiperova pásu
Vědci se dlouhodobě domnívají, že hranice Kuiperova pásu leží přibližně 50 astronomických jednotek (AU) od středu sluneční soustavy, přičemž každá jednotka se rovná vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Podle nových odhadů, které jsou však předběžné, by se „záhadné“ objekty mohly skrývat i za hranicí 60 AU.
Může však existovat jednoduché vysvětlení: Ve skutečnosti existuje druhý pás, který se nachází za Kuiperovým pásem, v této málo pochopené a neprozkoumané oblasti naší vzdálené sluneční soustavy.
K objevu záhadných objektů významně přispěla sonda NASA New Horizons. Tato družice, která byla vypuštěna již v roce 2006, byla první, která si zblízka prohlédla Pluto a od té doby slouží astronomům jako oči na okraji sluneční soustavy.
Nyní se New Horizons nachází ve vzdálenosti 57 AU od Slunce a senzory sondy stále detekují prach, který je indikátorem srážek mezi blízkými objekty. „Počet srážek neklesá,“ řekl časopisu Science Alan Stern, planetární vědec ze Southwest Research Institute. „A nejjednodušším vysvětlením je, že tam venku je více věcí, které jsme nezaznamenali.“
Našli jsme 12 nových objektů za Neptunem?
Na základě trajektorie sondy New Horizons vědci zúžili oblast hledání potenciálních nepozorovaných objektů Kuiperova pásu na stovkách kombinovaných snímků noční oblohy pořízených japonským teleskopem Subaru. A našli jich dvanáct, nebo to tak alespoň vypadá.
Přesto nejsou výsledky v nové studii zdaleka tak přesvědčivé, jak se na první pohled zdá, protože observatoře, které zkoumaly jiné části vnější sluneční soustavy, zatím za hranicemi Kuiperova pásu neobjevily téměř nic. „Proč tyto věci nevidíme?“ ptá se astronom z Washingtonské univerzity Pedro Bernardinelli. „Měli snad všichni smůlu? Je to možné, ale je těžké tomu uvěřit.“
Ani tak nemusí být hypotéza úplným není výstřelem do tmy. Podle Hilke Sclichtingové, astrofyzičky z Kalifornské univerzity v Los Angeles, Hubbleův vesmírný dalekohled dříve zaznamenal u hvězd stmívání, které mohlo být způsobeno neobjevenými objekty Kuiperova pásu procházejícími před nimi.
*blik*
…Oortův oblak