- Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
- Vědci netuší, jak její existenci potvrdit
Před sedmi lety oznámili astronomové, že se na samém konci sluneční soustavy – daleko z dosahu pozemských dalekohledů – ukrývá takzvaná planeta Devět. Prozatím zůstává neviditelná a vědci nyní možná přišli na to, co je důvodem. Vyplývá to ze studie publikované v časopise The Astronomical Journal.
Nepřehlédněte: YouTube v Česku zavádí omezení, které se dotkne úplně každého. Víte, o co jde?
Hypotetická planeta Devět vůbec nemusí existovat
První důkazy, že se na samém konci sluneční soustavy ukrývá devátá planeta, představili vědci v lednu roku 2016. K mapování oběžné dráhy hypotetické planety použili matematické modely a počítačové simulace. A to poté, co identifikovali abnormální uspořádání šesti objektů v Kuiperově pásu. Naznačovalo to totiž, že je přitahuje gravitace většího tělesa.
Kuiperův pás je prstencem zmrzlých objektů nacházejících se za oběžnou dráhou Neptunu, v němž je několik tisíc nebeských těles, která zde zůstala z počátku vývoje sluneční soustavy. Pozorování odhalila, že „nová planeta“ má být pětkrát až desetkrát těžší než Země. Problém představuje, že ji zatím ještě nikdo nikdy neviděl a zřejmě ani nikdy neuvidí.
Nová studie totiž naznačuje, že zvláštnosti pozorované ve vnější oblasti sluneční soustavy by mohly být spíše vysvětleny alternativní teorií MOND (Modified Newtonian Dynamics), než hypotetickou planetou, která teleskopům stále uniká. Podle MOND se efekt gravitace mění v místech, kde je její síla slabá.
Je-li to pravda, je vysvětlení vztahu mezi rychlostí rotace a hmotností převážně plynných galaxií snadnější než pokoušet se o to pomocí působení temné hmoty. Teorie temné hmoty, vytvořená k vysvětlení chybějící hmoty vesmíru, totiž nefunguje, aplikuje-li se na rotující galaxie.
Pochybnosti o temné hmotě
Ve standardním modelu vesmíru (tak, jak ho vysvětlují současné znalosti) je tato záhada vysvětlována přítomností temné hmoty – má být soustředěna do tzv. hala kolem galaxie, takže svou gravitační silou roztáčí vnější součásti galaxie.
Naproti tomu teorie MOND, poprvé formulovaná roku 1983 Mordechajem Milgromem, dosavadní zákony gravitace mění. Je-li prý slabá, působí jinak, než bychom předpokládali. Někteří vědci se proto domnívají, že žádná temná hmota ve skutečnosti nemusí existovat a jediné, co je třeba udělat, je upravit Newtonův gravitační zákon, aby data „seděla“.
V nové studii fyzici aplikovali MOND na soubor dat použitý při hledání planety Devět. Z výsledků pak vyplynulo, že pokud MOND skutečně funguje, pak by se dráhy některých objektů nacházejících ve vnější oblasti sluneční soustavy nebo objektů za Neptunem měly během milionů let posunout tak, aby se vyrovnaly s gravitačním polem Mléčné dráhy, a žádná planeta Devět by je tam svou gravitací posunout nemohla.
„Vyrovnání je ohromující,“ řekl spoluautor studie Harsh Mathur. „MOND je opravdu dobrý nástroj pro vysvětlení pozorování v galaktickém měřítku, ale nikdy by mě nenapadlo, že bude mít viditelný vliv na vnější část sluneční soustavy.“
„Historicky se deklarované gravitační anomálie ve sluneční soustavě při bližším zkoumání téměř vždy ukázaly jako falešné,“ uzavřel tým v článku. „Vedly však také k objevu Neptunu a pomohly stanovit obecnou teorii relativity. Je možné, že anomálie Kuiperova pásu jsou důkazem existence planety Devět, nebo že jsou falešné; případně mohou být důkazem fungování teorie MOND.“
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Atlas, IFLScience, The Astronomical Journal