Xiaomi 12T Pro

Xiaomi se pustí do vývoje vlastních procesorů. Chce následovat Apple a jeho iPhone

  • Xiaomi se připravuje na život bez Qualcommu.
  • Chystá totiž vlastní čipset, spojí se s čínským Unisocem.
  • Základní architekturu převezmou od TSMC.

Čínská společnost Xiaomi učinila zásadní rozhodnutí – do 5 let plánuje vyvinout vlastní čipset a procesor pro své mobilní telefony. Po Samsungu, Googlu, Huawei a Applu by se tak jednalo o dalšího výrobce, který bude chtít maximálně snoubit hardware a software v rámci svých produktů.


Nepřehlédněte: Xiaomi překvapí svět. Pracuje na telefonu bez jediného tlačítka. Jak se bude ovládat?


Vlastní čipset Xiaomi?

Xiaomi v současnosti používá především čipsety americké firmy Qualcomm či tchajwanského MediaTeku, výjimečně i procesory méně známých čínských výrobců. Všechny přitom využívají architekturu společnosti TSMC.

Právě s TSMC se Xiaomi domluvilo na budoucí spolupráci. Využije její 4nm architekturu pro vývoj vlastních čipových sad a procesorů. Tento 4nm proces umožňuje vměstnat do čipové sady více tranzistorů, což vede k vyšší rychlosti a lepší energetické účinnosti.

S tím, kolik zařízení Xiaomi po celém světě prodá, může se svými čipsety v klidu konkurovat právě Qualcommu, jehož produkty využívají všichni velcí výrobci, ať už z Číny, Koreji, tak třeba i britský Nothing.

Přestože přesné údaje o chystaném procesoru Xiaomi jsou zatím tajné, úniky naznačují, že čínský brand se při vývoji některých částí čipové sady spojil s firmou Unisoc, která je stále větším hráčem v oboru polovodičů.

Na pomoc přijde Unisoc

Lze očekávat, že Xiaomi a Unisoc představí svůj první společný projekt do 5 let a půjde o základní čipset určený spíše pro levnější telefony. Až budoucnost ale ukáže, kam se v tomto segmentu bude chtít Xiaomi dál posunout.

Nejde přitom o první takový pokus této stále celkem mladé čínské značky. V roce 2017 společnost uvedla na trh procesor střední třídy Surge S1, který poháněl smartphone Xiaomi Mi 5c.

Surge S1 byl navržen tak, aby nabízel dobrý výkon za rozumnou cenu. Oslovil uživatele, kteří chtěli výkonný smartphone, aniž by příliš utráceli. Po prvním vydání však společnost Xiaomi ve vývoji dalších čipů nepokračovala. Až do dnešních dní.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Gizchina

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..