- Vyzkoušeli jsme nový Redmi Note 13 Pro+
- Telefon nabízí 200Mpx foťák a výkonný čipset Dimensity 7200 Ultra
- Oproti loňsku cena klesla o 1 000 korun
Xiaomi tradičně vyslalo zkraje roku na trh svou řadu levných telefonů střední třídy Redmi Note. Tentokrát generace Redmi Note 13 sází na rychlé nabíjení, výborný fotoaparát a také několik vylepšení, která však mohou být přijata trochu rozporuplně. Jak se povedlo vrcholné provedení Redmi Note 13 Pro+?
Nepřehlédněte: Redmi Note 12 Pro+ RECENZE: Zklamání roku nebo nový král střední třídy?
Design a zpracování
Novinka Redmi Note 13 Pro+ zvolila osobitý design, kdy kombinuje lesklé sklo na zádech, zarovnané strany a fotoaparáty, které vystupují přímo z těla, nemají vlastní fotomodul. Příjemným detailem však je, že horní část zad s objektivy je rozdělena pomocí kontrastních vodících čar.
Ať už se telefon tváří jakkoliv, jde o plastový monolit se skleněnými zády. Za zmínku stojí odolnost vůči vodě a prachu dle certifikace IP68, nebo využití odolného skla Gorilla Glass Victus na přední straně. Sklo na zádech se zdá být po dvou týdnech testování odolnější než vloni.
Vcelku zásadní je i ergonomie, a protože telefon nevyrostl ani o milimetr (naopak se mírně zmenšil), drží se velmi příjemně. Chválíme také umístění prvků, jako je zamykací tlačítko a kolébka pro regulaci hlasitosti. Nahoře najdete infraport, dole slot na dvě nanoSIM a USB-C port. Nechybí stereo reproduktor, 3,5mm audio jack však již své místo na těle nemá.
Displej a výkon
Zobrazovač u Redmi Note 13 Pro+ prošel slušnou meziroční inovací, i když viditelná změna je pouze jedna – zahnuté strany. Tato novinka rozhodně není pro každého, sice zlepšuje ergonomii a ovládání, zhoršuje ale odolnost proti rozbití při pádu, a to byť jen ze střední výšky.
Jinak se jedná o AMOLED panel s vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz, rozlišením 1 220 × 2 712 pixelů a oproti loňsku dvojnásobnou svítivostí až 1 800 nitů. Potěší také podpora Always-On zobrazení a odolného krytí Gorilla Glass Victus.
Co do výkonu zde kraluje hlavní čipová sada Mediatek Dimensity 7200 Ultra. Tento velmi výkonný 4nm procesor přichází s taktem 2,8 GHz a pomáhá mu grafický akcelerátor Mali G610.
Za velkou pochvalu stojí práce s odpadním teplem, protože smartphone se při hraní nebo při práci v jednotlivých benchmarkových aplikacích nijak zvlášť nezahříval, maximálně se držel kolem 35 °C. V AnTuTu zaskóroval slušných 720 000 bodů.
Výdrž, nabíjení a zbývající výbava
V otázce výkonu nabíjení a velikosti akumulátoru se prakticky nic nezměnilo. Opět zde máme baterii s kapacitou 5 000 mAh a výkon nabíjení činí až 120 W, ale bezdrátové nabíjení chybí.
Baterie poslouží na jeden opravdu náročný pracovní den, spíše můžete počítat se dvěma. Nabití z 1 do 100 % trvá 20 až 25 minut, během testování jsem naměřil vždy jiný výsledek. Xiaomi však oficiálně uvádí nabití za 19 minut.
Kromě celkem rychlého nabíjení a výše zmíněného umí nové Redmi také 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS, NFC, disponuje infraportem a stereo reproduktory.
Paměťová konfigurace je 8 + 256 GB a rozšířit microSD kartou bohužel nejde. Jinak v telefonu je předinstalovaný systém Android 13 s MIUI 14, HyperOS je zatím v nedohlednu.
Fotoaparát a video
Někoho to možná zklame, ale fotoaparát jako takový se u Xiaomi letos neměnil. Vrcholný model letošního i loňského roku nabízí totožnou trojitou sestavu: 200Mpx hlavní, 8Mpx ultraširokoúhlý a 2Mpx makro snímač.
K hlavním přednostem patří vysoké rozlišení hlavního fotoaparátu, díky čemuž je možné fotit v plném 200Mpx rozlišení. Potěší výkon hlavního snímače ve dne i v noci, v těchto základních disciplínách opravdu nemá žádný problém.
Horší je to s širokoúhlým snímačem a také makro fotoaparátem. Ani jeden z těchto objektivů nepředstavuje kdovíjakou hitparádu a na výsledných fotkách je nedostatek rozlišení znát. Teleobjektiv mobil nemá, budete se tak muset spokojit s 10× digitálním přiblížením.
Čelní kamera s rozlišením 16 Mpx pak funguje bez problémů, umí i portrétní režim. Video je však trochu zklamáním, protože s cenou kolem 12 tisíc korun telefon neumí 4K 60 FPS. Maximální formát je 4K 30 FPS, popřípadě Full HD i HD, vždy 30 i 60 FPS.
Závěr
Přestože Xiaomi letos s inovacemi šetřilo, několik nových vychytávek telefon Redmi Note 13 Pro+ oproti loňsku obdržel. Má vynikající displej, také povedený hlavní fotoaparát, udržel si i velkou baterii a rychlé nabíjení.
Největší pochvalu si zaslouží to, jak se Xiaomi popasovalo s výkonem. Vrcholný model střední třídy povýšilo na velice výkonné monstrum díky čipové sadě Dimensity 7200 Ultra. Pokud chcete opravdu kvalitní telefon vyšší-střední třídy s výborným výkonem, toto je mobil přesně pro vás.
A nakonec to možná nejdůležitější – cena. Kdekoho možná překvapí, že Xiaomi meziročně zlevnilo o tisíc korun. Novinka ve verzi 8+256 GB vyjde na 10 999 Kč včetně DPH. Vloni předchůdce stál 12 tisíc korun. Směrem k zákazníkům jde tak o příjemné gesto.
Co se nám líbí
- Opravdu hodně výkonu
- Velký a pěkný displej
- Rychlé 120W nabíjení
- 200Mpx hlavní fotoaparát
- Nižší cena než vloni
Co se nám nelíbí
- Design je více méně stejný
- Zahnutý displej není pro každého
- Zbytek fotoaparátů nestojí za nic
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní