FRB, signál

Wow, napsal vědec, který „našel“ mimozemšťany. Záhadný signál dodnes nikdo uspokojivě nevysvětlil

  • 72 sekund trval záhadný signál, který v roce 1977 zaznamenal projekt SETI v americkém Ohiu.
  • Byl třicetkrát intenzivnější, než je běžné. Vědci se domnívali, že pochází od mimozemšťanů.

Vědci slavný Wow! signál objevili během pátrání SETI na teleskopu Big Ear Státní univerzity v Ohiu. Byl neuvěřitelně silný a současně velmi krátký – trval pouhou minutu a dvanáct sekund. Mužem, který si ho všiml, byl astronom Jerry Ehman. Ten mu dal i jeho jméno – na stránku, kde se signál zaznamenával, totiž napsal překvapené „Wow!“ – a tohle jméno už mu zůstalo.


Nepřehlédněte: Konec drahé elektřiny? Průhledné solární panely tenčí než vlas lze vytisknout na jakýkoli povrch


Tajemství signálu Wow!

72 sekund trval signál, který v roce 1977 zaznamenal projekt SETI v americkém Ohiu. Byl třicetkrát intenzivnější, než je běžné, vše napovídalo tomu, že je zprávou od mimozemšťanů. Astronomové k této hypotéze měli dobrý důvod.

Za nejrozšířenější prvek ve vesmíru se považuje vodík. Tomu vděčíme za určité frekvenční pásmo 1420,4056 megahertzů. Proto existuje předpoklad, že pokud by nás kontaktovala mimozemská civilizace, bylo by to právě na této frekvenci. A právě v tomto frekvenčním pásmu Jerry Ehman zachytil záhadný Wow! signál.

Od roku 1977 následovaly četné pokusy signál znovu zachytit, byly však zcela marné. Nepomohly ani časem zdokonalené a výkonnější teleskopy pátrající ve stejné oblasti vesmíru. V posledních desetiletích se proto objevilo nespočet teorií vysvětlujících jeho původ.

V roce 2016 například planetolog Antonio Paris z St. Petersburg College na Floridě tvrdil, že zdroj signálu odhalil. Podle něj šlo o vyzařování vodíkového oblaku obklopujícího dvě komety nacházející se toho dne ve stejné oblasti oblohy. Mnozí jeho kolegové ale namítali, že takové chování není u komet známé.

Signál WOW!
Zdroj: Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)

Tajemný vzkaz z vesmíru

Serióznější je proto možná tvrzení profesora Abela Méndeze z Portorické univerzity, který nedávno prohledal se svým týmem archivní data z dnes již neexistující observatoře Arecibo shromážděná v letech 2017 až 2020.

Vědci se na jejich základě domnívají, že signál Wow! nebyl vzkazem od cizí vyspělé civilizace, ale výsledkem stimulace vodíkového mraku silným zářením z blízkého magnetaru. Pokud je jejich závěr správný, Wow! je první detekcí astrofyzikálního maseru na frekvenci 1420,4056 MHz.

Mendézův tým odhalil, že mezi únorem a květnem roku 2020 observatoř Arecibo zachytila několik rádiových signálů nesoucích podobnost s legendárním signálem Wow! z roku 1977. Významné je, že původ těchto vysílání byl vysledován do míst známých studených vodíkových mračen roztroušených po celém vesmíru.

Ačkoli tyto novější signály nebyly tak intenzivní jako Wow!, Méndez vysvětluje, že tato slabší aktivita by mohla představovat méně energetickou verzi stejné události. Zmínil také, že nižší aktivita může být způsobena absencí magnetaru poblíž vodíkových mračen.

Ne všichni však této hypotéze věří. Astronom SETI Jason Wright již uvedl, že navrhovaný scénář je „extrémně specifický“ a nikdy předtím nebyl pozorován. Původ Wow! signálu je tak dodnes obestřen tajemstvím.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: techSpotearthsky, IFLScience, UniverseToday

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pan Ludvík Tuček signál WOW ve své knize 12 čísel z Kosmu rozluštit. A v následných internetových příspěvcích jej ještě víc specifikovat na hvězdu Nash v souhvězdí Střelce. Proč o tom nepíšete a jen překládáte cizí zprávy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..