Překvapený muž, telefon

WhatsAppem v Česku se šíří nebezpečný podvod. Láká na finanční odměnu

  • Uživatele WhatsAppu ohrožuje nový typ podvodu
  • Šmejdi se vydávají za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP)

Čeští uživatelé chatovací aplikace WhatsApp čelí další vlně nebezpečných podvodů. Lidé by si měli dát pozor zejména na zprávy, které se šíří pod hlavičkou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).


Nepřehlédněte: Nové video vesmírných Pilířů stvoření bere dech. Takto úžasně nové hvězdy nikdy nevypadaly


Další podvod na WhatsAppu

VZP ČR informuje, že zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony s aplikací WhatsApp, a to přímo s odkazem na fiktivní web, kde se má příjemce registrovat pro získání finanční odměny. Pojišťovna před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou důrazně varuje.

„Podvodníci tentokrát využívají také aplikaci WhatsApp, odesílatelem je zde fiktivní zaměstnanec VZP. Spolu s profilovým obrázkem, který je stažen z našich oficiálních materiálů, a uvedenou telefonní linkou, která se nápadně podobá té skutečné, jde o velmi sofistikovaný podvod,“ varuje šéf bezpečnostního úseku VZP ČR Jan Svoboda.

Podvodníci ve zprávě tvrdí, že aktuálně „probíhá proplácení nákladů ve výši až 35 %“. Více informací se mají lidé dozvědět na přiloženém odkazu. Po přihlášení na fiktivní web, který je součástí textovky, se  dostanou do prostředí, které skutečně nápadně připomíná webové stránky VZP ČR.

„Vyplněním údajů se vystavujete vysokému riziku, že budou údaje zneužity k odčerpání prostředků z vašeho účtu. Jediným správným postupem je takové zprávy zcela ignorovat a odesílatele klidně zablokovat. Pokud máte jakoukoli pochybnost, obraťte se na VZP a věc prověřte,“ doplňuje Svoboda.

WhatsApp
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Můžu poslat kurýra?

Podvody šířící se prostřednictvím aplikace WhatsApp nejsou ničím novým. Lidé se často setkávají s podivnými telefonáty z neznámých zahraničních čísel. Jedná se většinou o testovací volání, označovaná jako ping-call.

Podle bezpečnostních expertů jde o takzvané zachytávací hovory, které mají jediný účel: vyvolat zpětné volání na drahé zahraniční číslo. Uživatelé pak slyší pouze předem nahranou řeč, jejíž cílem je volajícího udržet na lince co nejdéle.

Nejde ale ani tak o samotné zpětné volání, ale o zjištění, kdo je natolik důvěřivý, že se skutečně ozve. Takto zločinci filtrují a vybírají potenciální oběti dalších podvodů.

Mnohdy lidem na WhatsApp také chodí zprávy, které se pojí s fiktivním prodejem či nákupem na internetových bazarech, kde je cílem podvodníků vymámit z ostatních jejich osobní a bankovní údaje.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: VZP

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..