WhatsApp, Telegram a Viber šíří nebezpečné zprávy. V ohrožení jsou i Češi

  • Phishing v komunikačních aplikacích je na vzestupu, varuje Kaspersky Lab
  • V ČR se nejčastěji šří ve WhatsApp, následují Telegram a Viber

Nejnovější zpráva společnosti Kaspersky Lab ukázala, jaké chatovací aplikace jsou nejvíce zneužívány phishingovými podvodníky. Největší podíl zjištěných škodlivých odkazů na podvodné stránky za poslední měřené období byl odeslán prostřednictvím aplikace WhatsApp (89,6 %), následované kecálky Telegram (5,6 %), Viber (4,7 %) a Hangouts (méně než 1 %). V České republice se lidé setkali s phishingem především v aplikaci WhatsApp.


Psali jsme: V Google Play je zavirovaná aplikace Netflix. Odpovídá na zprávy ve WhatsApp


Podle průzkumu Kaspersky předstihly messengery v roce 2020 z hlediska oblíbenosti mezi uživateli sociální sítě o 20 % a staly se nejrozšířenějšími nástroji pro komunikaci. Výsledky průzkumu také ukazují, že v roce 2020 měly tyto aplikace globální základnu uživatelů čítající 2,7 miliardy lidí, a do roku 2023 se očekává její nárůst na 3,1 miliardy. To je téměř 40 % světové populace.

WhatsApp
WhatsApp | ilustrační foto: Frandroid

WhatsApp jako potenciální riziko

Podle statistik detekovala aplikace Kaspersky Internet Security for Android největší počet škodlivých odkazů v aplikaci WhatsApp, což je zčásti způsobeno tím, že je to celosvětově nejoblíbenější messenger. U aplikací Telegram, Viber a Hangouts byl zaznamenán výrazně nižší počet detekcí.

Phishing v komunikačních aplikacích. V ČR nejčastěji ve WhatsApp
Phishing v komunikačních aplikacích. V ČR nejčastěji ve WhatsApp | foto: Kaspersky Lab

Chcete-li snížit riziko, že obdržíte škodlivé odkazy přes messenger a stanete se obětí podvodu, řiďte se těmito radami:

  • Buďte ostražití a hledejte v odkazech pravopisné chyby nebo jiné nesrovnalosti.
  • Běžnou praxí je „řetězové schéma“, kdy podvodník žádá uživatele, aby se svými kontakty sdílel škodlivý odkaz, který pak dalším adresátům připadá legitimní, protože ho dostali od jim známé osoby. Nejednejte ukvapeně a nesdílejte podezřelé odkazy se svými kontakty.
  • Podvodníci často využívají aplikaci WhatsApp a další messengery ke komunikaci s uživateli, kteří byli nalezeni na legitimním zdroji (například různá tržiště nebo služby pro rezervaci ubytování), a posílají jim škodlivé zprávy napodobující zprávy z těchto zdrojů. I když zprávy a webové stránky vypadají jako skutečné, hypertextové odkazy budou mít s největší pravděpodobností nesprávný pravopis nebo vás mohou přesměrovat na jiné místo.
  • I když zpráva přišla od některého z vašich nejlepších přátel, nezapomeňte, že i jejich účty mohly být napadeny hackery. Buďte vždy opatrní. Zpráva může vypadat věrohodně, dávejte si však pozor na odkazy a přílohy.
Total
0
Shares