- Webbův teleskop nám umožňuje nahlédnout do tajemných zákoutí vesmíru
- Před nedávnem zahlédl bizarní prstence prachu kolem umírající hvězdy
Když vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) nedávno odhalil zvláštní prstence kolem obří vzdálené hvězdy, vyvolalo to pořádné pozdvižení. „Musí to být mimozemšťané,“ spekulovali mnozí záhadologové, ale jako obvykle byli vedle. NASA jev zkoumala a nyní upřesnila, že pravidelné kruhy připomínající postupně mizející vlnky jsou oblaka organického prachu – jedná se vůbec o první důkaz, že světlo hvězd přenáší viditelnou hmotu mimo naši sluneční soustavu.
Nepřehlédněte: Češi, pozor! Pokud se na vašem telefonu zobrazí tento symbol, hrozí, že vás někdo šmíruje
Webb se znovu předvedl
Na fotografii můžeme pozorovat systém WR 140, který se nachází asi 5 600 světelných let od Země a obsahuje dvě hvězdy. Jedna z nich je Wolf-Rayetova hvězda o hmotnosti osmkrát větší, než je hmotnost našeho Slunce, která je na konci svého života a vyvrhuje většinu svého vodíku do vesmíru. Jejím průvodcem je superobr, který je asi 20krát hmotnější než Slunce. Dřívější pozorování systému ukázala dva prstence prachu bohatého na uhlík, snímky z JWST však odhalují mnohem více detailů.
The James Webb Space Telescope has captured a bizarre star system with 17 concentric rings of dust spreading away from a dying star like ripples in a pond https://t.co/3X5NX4yutd
— New Scientist (@newscientist) October 12, 2022
Vědci nic podobného neviděli
„Teleskop spatřil více než 17 prstenců prachu, které se táhnou od hvězd téměř jako letokruhy stromů, řekl Ryan Lau z laboratoře NOIRLab Národní vědecké nadace v Arizoně, který pozorování vedl.
„Prstence nejsou dokonale kulaté kvůli úhlu, z něhož systém pozorujeme a oběžným drahám hvězd, takže se zdají být téměř umělé, ale jsou velmi skutečné. V podstatě sledujeme 130 let tohoto osmiletého cyklu tvorby prachu. To nás ohromilo. Nečekali jsme, že uvidíme tolik prstenců,“ dodal.
„Tyto dvě hvězdy se navzájem obíhají po velmi eliptických drahách,” doplnil ho Yinuo Han, astronom z Cambridgeské univerzity ve Velké Británii. „Každých osm let se přiblíží k sobě a produkují prach. Je to prach, který se na snímku vlní, zatímco když jsou od sebe (hvězdy) vzdáleny, vytváří to mezi jednotlivými prstenci prostor.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Space, New Scientist