Země

Webbův teleskop pozoroval blízkou planetu. Podle vědců existuje až 50% šance, že hostí mimozemský život

  • NASA objevila pozoruhodnou planetu
  • Možná je vhodná pro život

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se v září loňského roku postaral o velký rozruch, když oznámil, že teleskop Jamese Webba objevil na vzdálené exoplanetě potenciální známky života v podobě dimethylsulfidu (DMS) – plynu, který produkují výhradně formy života na Zemi.


Nepřehlédněte: USA zveřejnily důkaz, že skutečně přistáli na Měsíci. Fotografie z mise Apollo dodali Indové


Webb našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

Jsme blízko objevení mimozemského života? To zatím nikdo netuší. V pátek 26. dubna však proběhlo nové pozorování, které do celé záhady vnese jasno. Webbův teleskop (JWST) zkoumal mimozemský svět K2-18 b dlouhých osm hodin.

Dotyčná exoplaneta obíhá v obyvatelné zóně kolem červeného trpaslíka vzdáleného zhruba 120 světelných let od Slunce. Planeta, která je téměř devětkrát větší než Země, byla poprvé objevena dalekohledem Kepler v roce 2015. O tři roky později objevil Hubbleův teleskop v její atmosféře známky vody.

Objev DMS je však zcela něco jiného a proto právem patří mezi mimořádné události. Podle NASA je totiž tento plyn produkován pouze životem na Zemi. Server The Times podotýká, že dimethylsulfid vylučuje především fytoplankton neboli fotosyntetické řasy v pozemských oceánech.

„Je tvořen sírou, uhlíkem a vodíkem a je nejrozšířenější organickou formou síry v zemské atmosféře, což z něj činí jednu z klíčových biosignatur neboli známek biologického života na naší planetě.“

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Život ve vesmíru?

Údaje ze spektrometru JWST ukázaly, že na K2-18 b se hojně vyskytuje metan a oxid uhličitý, což vědce vede k závěru, že planeta je pravděpodobně pokryta mohutným oceánem hlubokým stovky kilometrů a má atmosféru bohatou na vodík.

Profesor Madhusudhan z Cardiffské univerzity říká, že potvrzení přítomnosti DMS by mohlo způsobit revoluci v dějinách vědy. Podle respektovaného vědce jsme jen krůček od historického momentu, který překoná i přistání lidstva na Měsíci.

Madhusudhan bude příštích deset měsíců třídit výsledky z nejnovějšího pozorování JWST. První výsledky by podle něj mohly být známy již za čtyři měsíce. „Pokud na K2-18b skutečně detekujeme DMS, v podstatě ji postavíme na vrchol žebříčku potenciálních známek obyvatelnosti,“ dodal v rozhovoru.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: India.com, Futurism, The Times

Total
0
Shares