- Webb je dalekohled budoucnosti
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
V dobách, kdy byl vesmír starý sotva pár miliard let, se vznáší galaxie, která je až děsivě podobná té naší. A astronomové netuší, co si o ní mají myslet, píše server Science Alert.
Nepřehlédněte: Amatérský astronom zastínil NASA. Jeho video ukazuje, jak lidstvo poprvé pohnulo vesmírným objektem
Dvojče Mléčné dráhy
Vzdálený útvar známý jako ceers-2112 nedávno identifikoval mezinárodní tým vědců na základě analýzy snímků pořízených aparátem pro střední infračervenou oblast (MIRI) kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST).
Zatímco prvotní prohlídka snímků neodhalila o mnoho více než mlhavou skvrnu, další zkoumání s využitím řady vlnových délek a dat z Hubbleova teleskopu ukázalo starobylý systém a složitou spirální strukturu podobnou Mléčné dráze, i když o něco menší.
Galaxie ve vesmíru mají různý tvar, velikost a svítivost. Některé jsou velké, jiné malé a nepravidelné, další gigantické a protáhlé. A pak jsou tu ty, které se podobají té naší, s hvězdami a plynem v zářivých liniích, které se zakřivují jako kosmické stuhy táhnoucí se od rotující gymnastky.
Ačkoli na tvar galaxií má vliv celá řada faktorů – od monolitických srážek až po stěsnání sousedních galaxií – dlouho se věřilo, že takové složité tvary vyžadují čas.
Webb se znovu vyznamenal
Obecně se předpokládá, že spirální galaxie s příčkou, jako je Mléčná dráha, nevznikly dříve než před přibližně 8 miliardami let. Přesto měření ceers-2112 naznačuje, že pouhé 2 miliardy let po Velkém třesku už vypadala poněkud fantaskně.
Přestože je tato galaxie stále příliš „slabá“ na to, aby bylo možné pozorovat detaily jejích spirálních ramen, detekce zhuštěného pruhu v jejím středu astronomy přesvědčila, že je na svůj věk pozoruhodně rozvinutá. „Téměř všechny příčky se nacházejí ve spirálních galaxiích,“ říká astronom z Kalifornské univerzity v Riverside Alexander de la Vega.
Podle zavedených vědeckých modelů by formování galaxie mělo vyžadovat trvalé síly působící po dlouhou dobu. Objevení ceers-2112 však může znamenat přehodnocení teorie, co je zapotřebí k tomu, aby se mlhavá skvrna změnila v majestátní vír.
„V minulosti, když byl vesmír velmi mladý, byly galaxie nestabilní a chaotické. Mělo se za to, že v raném vesmíru se v galaxiích nemohly tvořit příčky,“ dodává de la Vega. „Jde o další z nečekaných objevů týkajících se podmínek v raném vesmíru – galaxií, které planou příliš jasně, nebo předčasně vyspělých černých děr, které rostou příliš rychle,“ uzavírá studie, kterou publikoval časopis Nature.
Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Science Alert, Nature