- Webbův teleskop našel nejstarší galaxii.
- Objev uchvátil vědce NASA.
Astronomové se domnívají, že v datech z teleskopu Jamese Webba našli nejstarší galaxii, jakou kdo kdy spatřil. Existovala podle nich už před 13,6 miliardami let, tedy 200 milionů let po vzniku vesmíru, píše server The Space.
Nepřehlédněte: Sonda Voyager 1 „zvedla sluchátko“ a zavolala NASA ze vzdálenosti 24 miliard kilometrů. Poprvé od roku 1981
Tohle je nejstarší spatřená galaxie
Teleskop Jamese Webba opět překonal jeden ze svých rekordů. Pokud se vědci nemýlí, je pravděpodobné, že právě objevil nejstarší galaxii ve vesmíru. Spatřil ji tak, jak vypadala před 13,6 miliardami let, protože světlu trvá cesta rychlostí 299 792 458 metrů za sekundu právě tak dlouho.
Podle vědeckých předpokladů by neměla existovat, protože pochází z rané fáze vývoje vesmíru. Objev tak naznačuje, že velké galaktické systémy byly zřejmě po velkém třesku mnohem rozsáhlejší, než jsme si mysleli. Předchozím potvrzeným držitelem rekordu Webbova dalekohledu byla galaxie JADES-GS-z14-0 spatřená v době 280 milionů let po vzniku vesmíru.
Webb k objevu nové nejstarší galaxie použil své obrovské primární zrcadlo o šířce 6,5 metru a citlivé infračervené přístroje, např. aparát NIRCam. K nalezení nejvzdálenější galaxie přispěla výraznou měrou také hvězdokupa Abell S1063, která se nachází asi 4 miliardy světelných let od Země. Galaxie spadající pod projekt GLIMPSE se nachází v tak obrovské vzdálenosti, že její pozorování bylo možné jen díky souhře vyspělé technologie a jevu zvanému jako gravitační čočkování.
Rekordní James Webb
Jev „čočkování“ popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se galaxie GLIMPSE nachází, žádný teleskop samozřejmě nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.
Mohutná kupa Abell S1063 výrazně zkresluje prostor, takže galaxie se zdá být větší. Ačkoli je objev nejstarší známé galaxie fascinující, astronomové jsou přesvědčeni, že pozoruhodné objevy objektů v raném vesmíru tímto zdaleka nekončí.
Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Zařízení, dosud nejvýkonnější svého druhu, v hodnotě deseti miliard dolarů, je projektem americké NASA, evropské ESA a kanadské vesmírné agentury CSA.
Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Space