- Nejkrásnější pavouk v celém kosmu
- Webbův teleskop vyfotil mlhovinu Tarantule
Astronomům se díky teleskopu Jamese Webba podařilo získat záběry rozsáhlé mlhoviny Tarantule a jejího širokého okolí v mimořádných detailech. Uvedené fotky představují dosud nejdetailnější pohled na celé rozsáhlé hvězdné pole. Uvedl to server New Scientist.
Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát
Webb se znovu předvedl
Nové snímky z Webbova teleskopu ukazují mlhovinu Tarantule, která patří k nejpůsobivějším objektům Velkého Magellanova oblaku. Jde největší a současně i nejjasnější oblast, kde se v nejbližších galaxiích rodí hvězdy, která se od Země nachází asi 161 000 světelných let daleko. Astronomové na ni zaměřili rovnou tři z Webbových infračervených přístrojů s vysokým rozlišením, tedy NIRCam, NIRSpec a MIRI.
Mlhovina Tarantule
Fotografie z NIRCam ukazuje mlhovinu ve zcela novém světle. Vědcům umožňuje pozorovat desítky tisíc neviděných mladých hvězd, které byly doposud zahaleny kosmickým prachem. Nejaktivnější oblast se na snímku jeví jako bledě modrá. V jejím okolí jsou pak roztroušeny „květy“ s červenou barvou, což znamená, že hvězdy v nich jsou stále ještě velmi hluboko usazeny v plynných závojích, čili že jsou velmi mladé.
Snímek z přístroje MIRI, který pracuje na mnohem delších vlnových délkách, už nabízí zcela jiný pohled. Vědcům dovolil nahlédnout hlouběji než kdykoli předtím a drobné světelné body představují protohvězdy, které jsou stále v procesu formování.
Uhlovodíky, znázorněné modrou a fialovou barvou, klouzají po okrajích prachových mračen jako strašidelné závoje, zatímco nejhustší oblasti prachu, jako v levém dolním rohu, zcela brání JWST ve výhledu, píše New Scientist.
Mlhovina Tarantule je pro astronomy zvláště zajímavá díky své zběsilé rychlosti tvorby hvězd – nikde v naší galaxii se hvězdy netvoří v tak obrovském množství. Díky tomu je relativně podobná prašným galaxiím z doby před miliardami let, kdy vznik hvězd ve vesmíru byl vůbec nejintenzivnější.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist