LightSail , Gamma Solar

Vzdálené hvězdy máme na dosah a nepotřebujeme ani palivo. NASA otestuje jedinečnou solární plachetnici

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a Mars
  • NASA pracuje na solární plachetnici

Americký vesmírný stroj LightSail 2, který je testovacím zařízením pro budoucí solární plachtění v kosmu, úspěšně splnil svou misi. NASA proto již ve středu odstartuje program Advanced Composite Solar Sail System (ACS3), píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Galaxy Watch6 jsou nejlepší hodinky pro zdraví a sport. Teď vyjdou jen na 3 672 Kč


Solární plachtění k Marsu

Vědci přemýšlejí, jak člověka dostat co nejrychleji na Mars. Na pouhých 39 dní má zkrátit cestu na rudou planetu nově vyvíjený plazmový pohon. Další řešení představují solární plachty, které byly poprvé demonstrovány ve vesmíru při misi LightSail 2 společnosti Planetary Society, která počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazové plochy připomínající plachty lodí.

Pokud vše půjde podle plánu, ve středu 24. dubna vynese raketa Electron společnosti Rocket Lab družici CubeSat přibližně 965 kilometrů nad zemský povrch. Sonda bude ustálena ve více než dvojnásobné výšce než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), kde bude podle NASA síla slunečního světla na plachtu dostatečná k překonání odporu atmosféry a zvýšení výšky.

NASA odstartuje misi ACS3

Nejprve však bude zahájena dvouměsíční úvodní letová fáze, během níž tým NASA zkontroluje, zda subsystémy CubeSatu fungují, jak mají. Až skončí, sonda rozvine reflexní solární plachtu a provede několik manévrů, aby demonstrovala zvyšování a snižování své oběžné dráhy.

Podle prohlášení NASA si mise ACS3 „klade za cíl prokázat schopnost plachtit ve vesmíru, zvýšit dostupnost a umožnit nízkonákladové mise na Měsíc, Mars a dále“. O něčem podobném se přitom uvažovalo již v 17. století. Německý astronom Johannes Kepler tehdy teoretizoval, že plachty a lodě by jednoho dne mohly být „přizpůsobeny nebeským vánkům“.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Gama Solar Sail, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Solární plachetnice se nějakou dobu bezvládně přetáčela a pak shořela v atmosféře, to mi nepřipadá jako velký úspěch.

Comments are closed.