- Rusko zavádí do výzbroje podvodní zbraň jako z verneovky
- Kličkující jaderné torpédo umí plout nebývalou rychlostí
Ruská armáda dokončila výrobu první várky podmořského dronu Posedion s neomezeným dosahem a rychlostí přes 185 kilometrů za hodinu. Oznámila to ruská média s odkazem na informované zdroje z obranného průmyslu.
Nepřehlédněte: USA utečou světu. Neporazitelný letoun F-35 Lightning II absolvoval první let po modernizaci elektroniky
Poseidon má tvar torpéda a může se používat pod mořskou hladinou
Podmořský dron Poseidon je součástí rozsáhlé modernizace ruského strategického arzenálu, která mimo jiné zahrnuje rakety na jaderný pohon s neomezeným dosahem a nepředvídatelnou letovou dráhou.
Poseidon, produkt Rubinovy konstrukční kanceláře pro námořní složky, byl vyvíjen pod kódovým označením Status-6, píše server Interesting Engineering. O existenci tohoto podvodního dronu, který je schopný nést jak konvenční, tak jadernou nálož, poprvé informoval v roce 2018 ruský prezident Putin.
S délkou 24 metrů, průměrem 1,5 metru a jaderným pohonem je Poseidon větší než pouhé torpédo a nabývá podoby bezpilotního podvodního plavidla (UUV), které lze vypustit z ponorky.
Rusko chce novou strategickou zbraň otestovat
Rusové počítají s tím, že „obří“ ponorka Belgorod bude vybavena až šesti dalekonosnými torpédy, kterým je pro jejich domnělou ničivou sílu přezdíváno „rytíři soudného dne“. S maximální rychlostí kolem 185 km/h a schopností ponořit se do hloubky jednoho kilometru je Poseidon zbraní, která může dlouho křižovat oceánem a pak náhle zaútočit.
Nemusí však nepřetržitě spěchat. Zvládne se pohybovat i „cestovní“ rychlostí a neviditelně kličkovat a číhat na cíl. Když se objeví, může být na něj naveden.
V návaznosti na tvrzení, že výroba první várky Poseidonu pro nasazení v ponorce Belgorod byla zdárně dokončena, je otázkou, která si zaslouží odpověď, zda už je připravena i jeho jaderná hlavice.
Podle serveru WarZone se nedávno ruská armáda připravovala na první test torpéda, ale k ničemu takovému nakonec nedošlo. Experti se domnívají, že odklad testu způsobily technické obtíže.
Zdroj náhledové fotografie: Ron Stern / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Interesting Engineering, WarZone