- Experti ze švýcarského technologického institutu v Curychu hlásí přelomový objev.
- Rekordní přenosové rychlosti internetu bylo dosaženo díky unikátním modulátorům.
Vzpomínáte na dobu, kdy stahování objemného balíku dát představovalo velké nervy a ke stažení pouhých 100 megabajtů byly zapotřebí hodiny? Nyní je situace mnohem lepší a z hlediska rychlosti internetu lidstvo určitě ušlo velký kus cesty. A zdá se, že do budoucna to bude ještě mnohem lepší.
Nepřehlédněte: Google vyrobil nejšílenější klávesnici na světě. Když si k ní sednete, může na ní psát pět lidí
Vysokorychlostní internet
Výzkumníci ze švýcarského technologického institutu v Curychu (ETH) dosáhli rekordní rychlosti přenosu dat pomocí plazmonických modulátorů, což slibuje zásadní pokrok v oblasti vesmírné komunikace a globálního vysokorychlostního přístupu k internetu.
Nová technologie, která umožňuje dosáhnout rychlosti až 1,4 Tbit/s, může zcela změnit způsob, jakým svět komunikuje, píše server Sci-TechDaily. Ačkoli v rámci testů vědci dosáhli vysokých rychlostí, potenciál této technologie sahá ve skutečnosti mnohem dál.
Optické komunikační sítě ve volném prostoru mohou zásadně změnit výzkum vesmíru, protože poskytují vysokorychlostní a vysokokapacitní přenos dat s nižší latencí a menším rušením než tradiční radiofrekvenční komunikační systémy. To vede k efektivnějšímu přenosu dat a lepšímu připojení.
„Vysokorychlostní přenos ve volném prostoru představuje možnost, jak propojit svět, nebo může sloužit jako záloha v případě, že se podmořské kabely přeruší,“ řekl Laurenz Kulmer ze skupiny Leuthold v ETH. „Nicméně je to také krok k novému levnému vysokorychlostnímu internetu, který může propojit všechna místa na světě. Může tak přispět ke stabilnímu vysokorychlostnímu internetu pro miliony lidí, kteří v současnosti nejsou připojeni.“
Plazmonické modulátory představují ideální zařízení pro vesmírné komunikační spoje, protože jsou kompaktní a zároveň pracují vysokou rychlostí v širokém rozsahu teplot a s velmi nízkou spotřebou energie, což je naprosto zásadní.
Výhoda pro vesmírný výzkum
Při experimentech s optickými vlákny ve volném prostoru ve venkovním prostředí dosáhli výzkumníci rychlosti přenosu informací až 424 Gbit/s pod prahovou hodnotou 25 % SD FEC, což je bod, kdy systém ještě dokáže opravit chyby v přenášených datech navzdory rušení nebo šumu. Při experimentech ve standardním optickém systému s platonickými modulátory dosáhli propustnosti až 774 Gbit/s.
Na základě těchto výsledků vědci tvrdí, že kombinace plazmonických modulátorů s koherentní optickou komunikací by mohla pomoci zvýšit celkovou propustnost a dosáhnout rychlosti až 1,4 Tbit/s. Zjištění také ukazují, že je výhodnější provozovat optickou komunikaci ve volném prostoru při nejvyšších rychlostech, než používat modulační formáty vyšších řádů a nízké rychlosti. S dalšími zlepšeními by podle expertů mělo být možné dosáhnout rychlosti přenosu dat polarizačním multiplexem nad 1 Tbit/s pro každý polarizační kanál.
Rychlá vesmírná komunikace je dobrou zprávou nejen pro obyvatele planety Země, ale zejména pro výzkum vesmíru, protože dosud používané technologie nejsou dostatečně výkonné a zásadně prodlužují odesílání videa a fotografií z kosmických misí vědcům zpět na Zemi.
Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Sci-TechDaily