Záblesk, NASA

Vyřešili jsme záhadu nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace, oznámili vědci

  • Největší exploze ve sluneční soustavě mířila přímo na Zemi
  • Dostala přezdívku BOAT, což je zkratka z výrazu Brightest Of All Time

Před několika měsíci došlo k nejjasnější zaznamenané explozi v kosmu, přičemž teleskopy po celém světě nadále sledují její následky. Šlo o tzv. gama záblesk (GRB), který byl natolik silný, že ho vědci nazvali BOAT (the Brightest Of All Time – Nejjasnější, jaký byl kdy zaznamenán).


Nepřehlédněte: Cestoval Ježíš Kristus časem? Na 428 let starém obraze drží sovětskou družici Sputnik


Nejsilnější exploze ve vesmíru

Záblesk gama (GRB 221009A) se vědcům podařilo zachytit v noci z 9. na 10. října v roce 2022. Signál, pocházející z místa souhvězdí Šípu, putoval podle NASA odhadem 2,4 miliardy let, než dosáhl Země. Výzkumníci se domnívají, že je důsledkem zrození nové černé díry, která se zformovala v srdci bortící se masivní hvězdy.

V tak velkém vesmíru, jako je ten náš, se však černé díry rodí poměrně běžně (i ty supermasivní), takže k tomu, aby byl tento záblesk takto výjimečný, bylo zapotřebí i něco dalšího.

BOAT svou jasností překonal všechny předchozí rekordy – byl 70krát jasnější než cokoli, co vědci předtím pozorovali; přesytil senzory gama záření do té míry, že trvalo měsíce detektivní práce, než se podařilo zjistit, jak silný vlastně byl. Samotná síla výbuchu, která dosáhla nepředstavitelných 18 teraelektronvoltů, vědce překvapila.

„GRB obvykle netrvají dlouho – s délkou pěti minut byl BOAT také historicky nejdelší – ale produkují tzv. dozvuky, které o nich mohou prozradit další cenné informace,“ píše server IFLScience.

Je známo, že záblesky gama paprsků provázejí jety, sloupy materiálu vycházející z hroutícího se objektu, které nesou materiál rychlostí světla. Tyto jety se jeví jasnější, když na pozorovatele míří přímo, což zní možná děsivě, ale děje se to, jen jety obvykle nemíří směrem z planetě Zemi, ale jinam do vesmíru.

Záblesk, NASA
Zdroj: NASA

Vesmír je plný záhad

V případě kolapsu hvězd se předpokládá, že vede ke vzniku rychle rotující černé díry, na kterou pak dopadá látka hvězdné obálky. Tento proces způsobí, že černá díra vytvoří silné úzké výtrysky (jety), které zbývající hvězdný obal prorazí.

Vědce však zmátlo, že záře GRB 221009A byla i po několika měsících pořád výrazná, což není pro běžný jet typické. „Výtrysk musel projít skrz hroutící se hvězdu, ve které vznikl, a byl obklopen širším proudem plynu,“ vysvětluje astrofyzik Hendrik Van Eerten z univerzity v britském Bathu.

Na GRB 210619B je jedinečné to, že podle současných vědeckých modelů by při explozi měl vznikat pouze výtrysk (jet), nikoli proud plynu, který ho v tomto případě obklopoval, což záblesku dodalo na intenzitě.

Astronomové odhadují, že tak jasný záblesk gama, jako GRB 221009A, se znovu objeví nejdříve za 10 tisíc let. Jedná se o pozorování, kterého jsme svědky jednou za život.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Cituji :”Astronomové odhadují, že tak jasný záblesk gama, jako GRB 221009A, se znovu objeví nejdříve za 10 tisíc let. Jedná se o pozorování, kterého jsme svědky jednou za život.” konec citátu. Asi se někdo zbláznil. Opravdu lidský život trvá 10 000 let?

    1. Netrvá. Ale pokud se záblesk objeví jednou za 10 tisíc let a náhodou k němu došlo za našeho života, tak je pravděpodobné, že už žádný takový nezažijeme.

  2. Největší rána bude,až se uprdne 150 milionů Rusáků !

Comments are closed.