- Společnost Alef Aeronautics testuje létající auto.
- Vypadá jako taxi Korbena Dallase.
Létající vozidla se dosud objevovala jen v amerických vědecko-fantastických filmech. Podle všeho se to ale zanedlouho změní. Americká společnost Alef Aeronautics je totiž zase o krok blíže sériové výrobě létajícího auta typu eVTOL, které umí vertikálně vzlétnout a zase přistát.
Nepřehlédněte: Telefony budou fotit jako zrcadlovka. Na podzim dorazí revoluce, na kterou jsme všichni roky čekali
Létající auto jako z filmu
To, co bylo ještě před lety spíše jen sci-fi představou, je zase o viditelný krok blíže skutečnosti. Jde o létající auta za „dostupnější“ cenu. Za jedním takovým stojí firma Alef Aeronautics z americké Kalifornie, která nedávno podepsala dohodu s leteckými společnostmi PUCARA Aero a MYC o jeho sériové výrobě.
Model A nevypadá jako běžná létající auta, ale spíše jako létající taxík Bruce Willise z hollywoodského filmu Pátý element. Neobvyklý design s karoserií, která se po vzletu překlopí na bok a stane se jedním velkým křídlem, je pouze jednou z věcí, kterou Model A fascinuje.
„To, čím se odlišuje od ostatních létajících aut, je způsob létání. Jakmile se odlepí od země, kokpit se otočí a karoserie z uhlíkových vláken se celá převrátí na bok a pak se pohybuje vpřed, poháněná soustavou několika vrtulí. Celé auto je vlastně křídlo,“ řekl spoluzakladatel společnosti Alef Aeronautics Jim Dukhovny.
„K jízdě po silnici využívá vůz čtyři malé motory u každého z kol a jezdí po nich podobně jako běžný elektromobil. Má ale i osm vrtulí v přední a zadní části vozu, které se nezávisle otáčejí různými rychlostmi, aby stroj létat jakýmkoli směrem,“ vysvětlil.
V roce 2030 dorazí sci-fi sedan
Dukhovny, který je generálním ředitelem společnosti Alef Aeronautics, nikdy žádný vůz nesestrojil. Je to počítačový vědec, softwarový designér, milovník science-fiction a podnikatel, který kdysi provozoval online herní web s názvem Intellectual Casino. Na vývoj Modelu A si proto najal špičkové odborníky z oboru. Elektrický automobil má umět vzduchem cestovat rychlostí necelých 180 kilometrů za hodinu, zatímco na silnici bude rychlost omezena na 55 kilometrů v hodině.
Alef Aeronautics už na stroj v ceně 300 tisíc dolarů bere předobjednávky. Tato cena je mimochodem stejná jako u nového špičkového Cadillacu. Dukhovny říká, že firma na dvoumístný stroj už eviduje skoro 3 000 vážných zájemců. Uvedením Modelu A však nic nekončí. Na rok 2030 plánuje společnost Alef Aeronautics premiéru sedanu Model Z s doletem 329 kilometrů a dojezdem 643 kilometrů.
Zdroj náhledové fotografie: Alef Aeronautics, zdroj: Live Science