Mléko, unsplash

Vyhozenou elektroniku promění ve zlato. Vědci to dokázali pomocí bílkovinné houby

  • Vědci z Curychu objevili metodu pro získání cenných kovů z elektroniky
  • Speciálním roztokem z mléčné syrovátky umí extrahovat zlato i měď

Určitě už jste někdy slyšeli o elektroodpadu. Každý rok se prodá přes miliardu mobilních telefonů, dalších 50 milionů přenosných počítačů a další elektroniky. Kde to všechno končí – v lepším případě v kontejnerech na recyklaci, v tom horším v šuplících uživatelů nebo na skládce.


Nepřehlédněte: Mikroplasty jsou dnes všude, dokonce i v pitné vodě. Jak se jich snadno zbavit?


Jak dostat zlato z elektroniky?

Přitom elektronika obsahuje velkou spoustu hodnotných materiálů, mimo jiné i zlato a další cenné kovy. Odborníci na recyklaci elektroodpadu však dlouhodobě řeší, jak co nejrychlejší, nejlevnější a zároveň nejšetrnější cestou z komponent tyto cenné materiály extrahovat.

A zde přichází těžko uvěřitelná metoda vědců z Curychu. Ti vyvinuli houbu vytvořenou z odpadního produktu při výrobě sýrů, která je schopna absorbovat kovy z vychozené elektroniky.

Metoda začíná syrovátkou, neškodným vedlejším mléčným produktem vznikajícím při výrobě sýra. Vědci nejprve denaturují mléčné bílkoviny zahřátím syrovátky v kyselé lázni.

Tímto krokem se vytvoří amyloidní nanovlákna, ze kterých se houba vytvoří. Elektronické komponenty se poté rozpustí v kyselině, čímž vznikne iontový roztok bohatý na zlato a měď.

ARM procesor, ilustrační | foto: ARM

Kouzlo mléčné syrovátky

Po přidání do iontového roztoku přitahuje proteinová houba kovy, které na ní ulpívají. Po opětovném zahřátí houby se iontový kov změní na zlaté vločky. Vločky se pak snadno vyjmou a roztaví na nugety. Při testech vědci získali z 20 použitých základních desek 450 miligramů 22karátového zlata.

„Nejvíce se mi líbí, že k získání zlata z elektronického odpadu používáme vedlejší produkt potravinářského průmyslu… O moc udržitelnější už to být nemůže,“ uvedl spoluautor studie Raffaele Mezzenga.

Portál TechSpot napsal, že s podobnou metodou již koketoval jiný tým vědců v roce 2021 a 2023, nicméně nikdo z nich to nedotáhl do konce, kdy by došlo ke zkomercionalizování této vědecké metody.

Zdroj náhledové fotografie: engin akyurt / Unsplash, zdroj: TechSpot

Total
0
Shares
1 komentář
  1. ,,Kde to všechno končí – v lepším případě v kontejnerech na recyklaci, v tom horším v šuplících uživatelů” nebo … A co hůř …Dokonce někteří použijí na součástky, experimenty, nebo opravují historickou elektroniku. Sdružují se ve fórech a obchodují s dily, prodávají a mezi sebou vyměňují plně restaurovanou historickou elektroniku. No úplně kriminální činnost !!!

Comments are closed.