- K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
- Po poslední explozi přišla o svou charakteristickou podobu
Poslední erupce komety 12P/Pons-Brooks, která se příští rok přiblíží k Zemi, způsobila, že ledový objekt možná nadobro ztratil své ďábelské rohy. Upozornil na to server Space.
Nepřehlédněte: Google možná smaže i váš účet: Velká čistka na Gmailu začne již v prosinci
K Zemi se blíží vybuchující kometa
Kometa 12P je kryovulkanická kometa, která se skládá z ledového pláště neboli jádra vyplněného ledem a plynem. Když nasaje dostatečné množství slunečního záření, její mrazivé nitro se přehřeje. Tlak v jádře roste, až „skořápka“ praskne a ledové vnitřnosti komety vystříknou do vesmíru.
U 12P/Pons-Brooks došlo ke třem velkým erupcím: 20. července, kdy byla poprvé spatřena po 69 letech, dále 5. října, kdy vybuchla ještě silněji a 31. října, kdy se však jednalo o méně intenzivní erupci. Pokaždé, když explodovala, nabyla bizarního tvaru – narostly jí „rohy“.
„Neobvyklý tvar komy je pravděpodobně způsoben nepravidelností ve tvaru jádra komety 12P,“ uvedl dříve vědec Richard Miles. „Odtékajícímu plynu pravděpodobně částečně bránil v cestě vyčnívající lalok v jádře, který vytvořil „zářez“ v rozšířené komě. Jak se plyn od komety dále vzdaloval a rostl, zářez neboli stín byl stále patrnější.“
14. listopadu zažila kometa 12P dosud nejextrémnější erupci. Astronomové sledovali, jak se dočasně stala více než stokrát jasnější než obvykle a její charakteristické rohy zmizely. „Koma se tentokrát zdá být dokonale kruhové,“ řekl ředitel kometární sekce Britské astronomické asociace Nick James.
Po 71 letech znovu proletí kolem Země
V současné době není jasné, proč rohy zmizely. Časté erupce však mohly zničit zářez, který blokoval odtok kryomagmatu. Astronom Eliot Herman, který kometu denně fotografuje od její první erupce, řekl, že si není jistý, zda se „rohy“ v budoucnu znovu objeví. „Ďábel je možná nadobro pryč,“ uvedl pobaveně. Jeho snímky odhalily ještě další zvláštnost – zelený odstín v komě. Toto vzácné zbarvení vydávají pouze komety s vysokým obsahem dikarbonu.
V letošním roce bylo možné pozorovat hned několik zelených komet, včetně neandrtálské komety C/2022 E3 (ZTF), která se v únoru přiblížila k Zemi nejblíže za posledních 50 000 let, a komety Nishimura, která v září proletěla kolem naší planety poprvé po 430 letech.
Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla kometa 12P/Pons–Brooks dosáhnout 21. dubna 2024. Zemi se nejvíc přiblíží 2. června téhož roku, kdy bude viditelná na noční obloze i pouhým okem. Přesto její vzdálenost od naší planety nebude nijak malá – konkrétně to bude 231 milionů kilometrů.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Space