- Objevil se další znepokojivý incident
- Znovu v souvislosti s výbuchem telefonu
Exploze chytrého telefonu je nepříjemná věc. K těmto incidentům naštěstí nedochází často, ale když už o tom slyšíme, nejedná se většinou o nic pěkného. Výbuch obvykle provází škody na majetku a bohužel i na životech. V tom lepším případě z toho lidé vyklouznou s popálenou rukou, v tom horším pak důsledky raději snad ani nebudeme domýšlet.
Nepřehlédněte: Tohle jste ještě neviděli! Robot NASA nakreslil na Marsu tvář mimozemšťana z dětského seriálu
Další incident s vážnými následky
Takové věci se zkrátka stávají a je potřeba o nich mluvit, ne že ne. Jde totiž o osvětu, která by měla zvídavé uživatele odradit od toho hrát si s ohněm stejně jako nakopnout samotné výrobce, aby bezpečnosti své elektroniky věnovali maximální pozornost.
Naposledy k výbuchu chytrého telefonu došlo v Indii, kde třináctiletému klukovi smartphone explodoval v rukou. V důsledku těžkých popálenin dnes leží v nemocnici, kde lékaři bojují o jeho život. Kdyby ovšem pamatoval na jednoduché pravidlo, nebo si ho rodiče více všímali, k neštěstí vůbec nemuselo dojít.
Problém byl v tom, že kluk hrál svou oblíbenou hru, zatímco byl mobil připojený k nabíječce, což vedlo k přehřátí zařízení a výbuchu. Někteří uživatelé jsou bohužel zvyklí vystavovat telefon velké zátěži i během toho, co se nabíjí – a to je velká chyba.
Telefon na nabíječce nepoužívejte
Připomeňme, že hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných náročných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje velké množství tepla. Teplo však zároveň vzniká při samotném nabíjení a v některých případech tak může dojít k explozi samotného telefonu.
Apelujeme proto na všechny rodiče, aby na své děti dávali pozor a vysvětlili jim, že telefon během nabíjení nemají používat a už vůbec na něm něco hrát! Případ z Indie budiž důrazným varováním, co se může přihodit! Soubor doporučení, jak explozím mobilů předcházet, jsme sepsali v našem článku zde.
Vybuchující smartphony
Podobné incidenty se staly již dříve. V roce 2016 explodoval iPhone 7 ihned po vybalení z krabičky. Nejznámější jsou ovšem lapálie Samsungu s bateriemi u špičkového Galaxy Note 7. Tento telefon vybuchoval tak často a tak nepředvídatelně, až musela být jeho výroba zcela zastavena. Note 7 se v průběhu let stal terčem různých vtípků. V mnoha videohrách například telefon nahrazuje granáty.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Latestly
Nelze akceptovat přístroj který při používání zahoří. (Takový blábol že je nebezpečné nabíjet a používat) nabíjení je používání. Zlikvidovat výrobce baterie že tak nebezpečný produkt dodá na trh.
Je milion možností jak měřit teplotu a odpojit nabíjení a jiné techniky ale to co se tu předvádí je na sebrání licence a odkoupení všech výrobků stejného výrobce.
Kdyz mi minuly rok bouchnul v noci Xiaomi, ktery nebyl na nabijecce a nebyl v tu chvili ani pouzivan, vsichni hazeli vinu na mne. Prodejce…vyrobce…
Pry nevhodna manipulace a tim to haslo 🤷
Čínský mobil bych si nekoupil, pravděpodobnost havárie je u něj přece jen větší než u mobilů z jiných zemí.
Jenže čínský mobil je skoro každý. I ten taiwanský nebo korejský v sobě má nějaké komponenty z Číny. Většina výrobců na ten čínský mobil jen připlácne svoje logo a zvýší cenu.
Zřízení, které je při běžném užívání dle návodu výrobce nebezpečné pro laickou veřejnost, nesmí být vůbec certifikováno a prodáváno laické veřejnosti. Pokud tedy zařízení může explodovat při běžném užívaní či při běžném předpokládáném užívání, musí být opatřeno bezpečnostními pojistkami, aby k tomuto nebezpečí vůbec nedošlo a to ani při poruše zařízení či jeho části. Při poruše bezpečnostních pojistek, nesmí být možné zařízení vůbec uvést do chodu. Pokud tomu tak není, jde vina vždy za výrobcem.
Problém je v tom, že plno výrobků, a to nejen elektrických, vůbec neprochází státnímí zkušebnami. Viz hračky, bycikly,koloběžky a pod. v minulosti napříkld muselo elektrotechnickým zkušebním ústavem projít i zařízení napájené plochou baterií, monočlánkem nebo třívoltovkou. Nevím jestli ty mladší ročníky ví o jakých bateriích píši. Jirka
Mě nehořel nebo nebouchl při nabíjení mobil, ale nabíječka originál. To byla taková pecka, že jsem šel do kolen. Nabíječka rozsekaná na 1000 kousků, lehce poškozená zásuvka, ještě že jsem byl za rohem jinak jsem to možná slízl od nějaké střepiny.