- Mobilní telefony jsou citlivá zařízení
- Představují náchylný kus elektroniky
- Proč vybuchují a jaká je prevence?
Jak si jistě vzpomenete, v nedávné době se objevilo hned několik závažných případů v souvislosti s explozí mobilního telefonu nejen v zahraniční, ale i u nás v České republice. Těch důvodů, proč k něčemu takovému dochází je samozřejmě celá řada; ať už jde o nešetrné zacházení, vadnou baterii, adaptér nebo třeba přepětí elektrické sítě.
Výbuch mobilu? Děje se to
Pokud se zaměříme na akumulátory jako takové, tak obecně platí, že se nafouknou jen velmi zřídka. Aby k něčemu takovému došlo musí se stát následující: a) mechanické poškození (proražení baterie), b) vystavení příliš vysoké teplotě. Zatímco první příčina je z podstaty věci naprostá hloupost uživatele, pakliže nejde o nešťastnou náhodu, ale záměr, ta druhá je závažnější.
Teorie, že v telefonech jsou veškeré komponenty vedle sebe velmi těsně poskládané a bez odvodu tepla se přehřívají, není vlastně vůbec lichá, spíš de facto logická. Ostatně, v minulosti obří kauza ohledně smartphonu Samsung Galaxy Note 7 nebo později další menší budiž toho důkazem.
Nepřehlédněte: Výbuch Xiaomi telefonu v Česku! Exploze baterie změnila mobil v hořící pochodeň
Bezpečná elektronika s „ale“
Určitě se sluší dodat, že v dnešní době jsou akumulátory chytřejší. Mějte na paměti, že moderní přístroje obsahují čipy, které nabíjení při dosažení 100% hodnoty zastaví, a jakmile desetinky procenta energie zmizí, zase je doplní. Takto to funguje až do odpojení.
Teoreticky by si tedy nemělo vůbec nic stát, praktické zkušenosti však mnohdy hovoří o opaku. Jestliže se setkáváte s větou „přes noc raději nenabíjet“, tak nejspíš už tušíte proč.
Bez ohledu na skutečnost, že mobilní telefony jsou obecně bezpečné, je vždy nutné brát na zřetel, kde se se zařízením pohybuji (horko, mráz, použití nabíječky od kamaráda apod.). Zkrátka a dobře, vyhnout se extrémům, anebo smartphone příliš nespouštět z očí a v případě jakýchkoliv pochybností nebo zjevných změn (vypoulený zadní kryt, neustále přehřívání i po vypojení ze sítě) zařízení okamžitě vypnout!
Čtěte také: Opět vybuchl telefon! OnePlus po explozi hořel jako papír
Situaci nikdy nepodceňujte
A to platí i v případě, že je telefon „jen“ horký. I tehdy přerušte nabíjení a nechte jej vychladnout. Ujistěte se, že není ničím zakrytý (polštář, deka, přikrývka). Nenabíjejte přes noc v posteli (usnete, telefon přikryjete, přehřeje se).
Používejte originální nabíjecí adaptér i kabel. Pokud totiž dojde k poškození telefonu, výrobce vám reklamaci z 99,99 % neuzná. Jestliže máte úmysl jej poškodit úmyslně (divili byste se, ale stává se to), tak takový nápad ihned vypusťte z hlavy. Nejenomže ohrožujete sebe, ale i ostatní, a tento experiment může mít až fatální následky.
Jak problém řešit?
Pakliže není chyba u vás, ale jedná se o výrobní vadu, máte smartphone v záruce, postupujte dle reklamačního řádu a zároveň kontaktujete výrobce. A to i v případě, kdy se na zařízení záruka nevztahuje. Stále jde o záležitost závažné povahy, je nezbytné, aby se zjistila možná příčina, jestliže jde o pochybení v rámci výrobního procesu.
Dojde-li ke vznícení (nesmí být v síti!), zařízení uhaste práškovým, sněhovým nebo nejlépe halotronovým hasícím přístrojem. Pokud nic z toho nemáte, určitě nepoužívejte mouku (ta oheň může přiživit), vezměte písek, hlínu z květináče, sůl apod.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem V. Dvořákové