Vrtulník Ingenuity

Vrtulníček NASA Ingenuity vyfotil na Marsu následky „sedmi minut hrůzy“

  • NASA ukázala trosky na Marsu
  • Helikoptéra vyfotila následky „sedmi minut hrůzy“

Americká vesmírná agentura NASA ukázala snímky trosek přistávacího zařízení, které dopravilo rover Perseverance na povrch Marsu. Z ptačího pohledu si tak můžeme prohlédnout tepelný štít, který musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1 300 stupňů Celsia, i veliký padák, jenž robota bezpečně snesl na povrch.


Nepřehlédněte: Čína má nejrychlejší internet na světě. Je třikrát rychlejší než mají USA a za sekundu stáhne 150 filmů


Užitečná data pro NASA

Marsovské vozítko Perseverance v únoru před dvěma lety zahájilo sestup na povrch planety Mars. Přistávací manévr si vysloužil přezdívku „7 minut hrůzy“, které začaly hned po vstupu do atmosféry. V krátkosti zrekapitulujme, co se v oněch sedmi minutách reálně dělo.

Když Perseverance vstoupil do atmosféry, tepelný štít pomohl rover chránit před žhavým žárem (v nejhorší chvíli odolával 1 300 stupňům Celsia) a dramaticky jej zpomalil. Poté se mohl ze zadní strany (kuželovitá část sestupového modulu) otevřít padák, aby rover klesal ještě pomaleji. Ve výšce několika metrů se pak tepelný štít s padákem oddělili od Perseverance a sestupná sekce spustila rover pomocí lan na povrch planety a poté odletěla do bezpečné vzdálenosti.

Ian Clark, inženýr, který pracoval na padákovém systému Perseverance, v rozhovoru pro NY Times k fotografiím uvedl: „Je to velmi zajímavé: Rozhodně je v tom sci-fi prvek. Vyzařuje z nich nadpozemskost, že?“ „Říká se, že obrázek vydá za 1000 slov, ale také za nekonečné množství technických znalostí,“ dodal. Pro NASA je vyfotografování místa přistání roveru Perseverance nesmírně cenné.

Podle Clarka jsou snímky velmi užitečné pro techniky pracující na budoucích misích. „Perseverance mělanejlépe zdokumentované přistání na Marsu v historii, kamery ukazovaly vše od nafouknutí padáku až po přistání. Ale snímky z Ingenuity nabízejí jiný úhel pohledu.“

Ingenuity se na Marsu překonává

Helikoptéra o velikosti malého dronu zatím překonala všechna očekávání vědců. Ingenuity měla původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl pokračovat. Nyní se chystá na svou 68. misi a uletět neuvěřitelných 828 metrů.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Unilad, NASA

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.