- Helikoptérka Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu
- V rámci poslední mise na marťanské planetě urazila více než 100 metrů
Helikoptéra velikosti malého dronu jménem Ingenuity (Vynalézavost), která patří americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA), před několika dny na Marsu zdárně absolvovala svůj 33. mimozemský let. Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v kalifornské Pasadeně potvrdila, že se vrtulníček ve vzduchu udržel téměř minutu.
Nepřehlédněte: NASA vám zanechala na vyhledávači Google tajný vzkaz, který můžete odemknout zadáním speciální fráze
Ingenuity, který je součástí mise roveru NASA Perseverance hledajícího život, se v sobotu 24. září vznesl na oblohu Marsu, kde se pohyboval asi 55 sekund. Podle laboratoře JPL, která mise Ingenuity i Perseverance řídí, se 1,8kilogramový dron vznesl tentokrát do výšky deseti metrů a celkově urazil vzdálenost 111 metrů. Ingenuity pomáhá roveru Perseverance zkoumat kráter Jezero, kde se před 3,5 miliardami lety nacházela voda a kde se podle vědců mohou nacházet známky života mikrobů.
Ingenuity Mars helicopter notches 33rd Red Planet flight https://t.co/oGdKLrcgYQ pic.twitter.com/VQlKVftOU2
— SPACE.com (@SPACEdotcom) September 29, 2022
O krok blíž k objevení života na rudé planetě
NASA před několika týdny oznámila, že vozítko Perseverance na Marsu našlo organické horniny. Vědci by chtěli vzorky do roku 2030 dostat zpět na Zemi. Mise k vyzvednutí vzorků nasbíraných Perseverance a jejich přemístěním do rakety pro návrat, by měly absolvovat vrtulníčky podobné právě Ingenuity. Tým amerických vědců misi pro návrat vzorků považuje za klíčovou pro pochopení historie rudé planety a potenciálu vybudování lidské kolonie na Marsu.
Připomeňme, že Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl pokračovat. Postupně se zvyšuje rychlost i vzdálenost, kterou dron urazí, a od pátého letu pak letoun přistává vždy na jiném místě.