- Nad Českem bylo možné pozorovat slavnou kometu
- Vrátí se ještě někdy nebo jsme ji viděli naposledy?
Kometa C/2022 E3 (ZTF) se před několika týdny stala nebeskou celebritou, protože díky svému těsnému přiblížení ke Slunci a následně k Zemi byla její jasně zelená záře viditelná z naší planety i pouhým okem. A věci se domnívají, že se možná jednalo o její vůbec poslední návštěvu.
Nepřehlédněte: Dlužíte za platbu, chodí českým uživatelům Netflixu v SMS. Mnoho lidí podvod neprokoukne a ocitne se v pořádném maléru
Na obloze se objevila zelená kometa
Podle Laboratoře tryskového pohonu NASA je kometa na 50 000 let dlouhé dráze kolem Slunce nebo alespoň ještě donedávna byla. Letošní těsné přiblížení k vnitřní Sluneční soustavě možná změnilo její dráhu natolik, že je nyní na jednosměrné cestě do hlubin vesmíru, obávají se vědci.
„Když je objekt sluneční soustavy ‚slabě hyperbolický‘ – to znamená, že má právě takovou rychlost, aby se po tisíci letech zcela vymanil z gravitace Sluneční soustavy – pak i malé změny rychlosti mohou dráhu dramaticky změnit,“ říká vědec z Adlerova planetária Geza Gyuk. „Pokud je objekt slabě vázaný, to znamená, že dráha je uzavřená elipsa, ale velmi dlouhá, pak se může velmi snadno rozvázat a změnit se na slabě hyperbolickou dráhu.“
U komet s takovými drahami, které připomínají extrémně zploštělý kruh a které se pohybují daleko za hranicemi planet naší Sluneční soustavy, je snadné, aby jejich dráhy byly narušeny. „To znamená, že pokaždé, když se kometa s takovou dráhou ponoří zpět do vnitřní Sluneční soustavy, aby navštívila Zemi a Slunce, může být toto těsné přiblížení její poslední,“ píše server The Space.
Comet C/2022 E3 ZTF
Taken by Alessandro Carrozzi on January 21, 2023 @ Fregenal de la Sierra, Spain pic.twitter.com/wvBCyVZ2NC
— Tex (@TexN9ne) January 22, 2023
C/2022 E3 (ZTF) možná už nikdy nikdo neuvidí
A podle Adlerova planetária se to týká i komety C/2022 E3 (ZTF). Na příletovém úseku své poslední dráhy se pohybovala po uzavřené eliptické dráze s periodou 50 000 let. Na tomto vnitřním úseku dráhy však gravitace jedné z planet, kolem které prolétla, pravděpodobně změnila její dráhu.
V důsledku tohoto „postrčení“ se může stát, že na vnějším úseku této cesty, který C/2022 E3 (ZTF) právě podstupuje, nejenže se bude řítit ven z vnitřní Sluneční soustavy, ale může být navždy vynesena pryč z našeho planetárního systému.
Naposledy tu byla v éře neandrtálců
To znamená, že slavná zelená kometa, která naposledy prolétla kolem Země před 50 000 lety v době ledové, kdy se o planetu dělili neandrtálci s prvními lidmi, se dost možná už nikdy nevrátí. Případně ji tato planetární perturbace může dostat na ještě protáhlejší a zploštělejší dráhu, která bude trvat milion let.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: The Space