Perseverance, Mars

Vozítko NASA Perseverance si na Marsu našlo kamaráda. Černý pasažér se od něj nehne na krok

  • Rover Perseverance hledá na Marsu život
  • Jak se nyní ukázalo, před několika dny získal drahého přítele

Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí neúnavně po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Nedávno vědcům na Zemi poslalo něco neuvěřitelného – fotografii, která ukazuje, že si na rudé planetě našlo dalšího mlčenlivého kamaráda, jenž se od něj nehne ani na krok.


Nepřehlédněte: Xiaomi má levný tablet, po kterém se zapráší. Je skvělý a má obří displej


Perseverance má nového kamaráda

Vozítka Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nemají na Marsu na práci nic jiného než průzkum pusté a zaprášené krajiny. Čas od času si však některý z roverů najde společníka. Zatím posledním „drahým přítelem“, který se k Perseverance na jeho strastiplné cestě připojil, je šutr jménem Dwayne, pojmenovaný podle amerického herce, kterému se přezdívá The Rock.

Dwayne, jak balvanu přezdívá tým mise Perseverance, se zachytil uvnitř jednoho z kol roveru. Když se to stalo naposledy, šutr, který NASA tehdy nazvala „domácím mazlíčkem“, tam vydržel 427 solů neboli dnů na Marsu (439 pozemských dní). Kámen doprovázel Perseverance na jeho cestě za studiem planety asi 10 kilometrů, než nakonec vypadl.

„Strávil s námi 427 solů (více než pozemský rok!) a od sol 341 urazil asi 10 kilometrů. Sbohem kamaráde skálo, budeš nám chybět!“ napsal tenkrát na sociální síti X vědec Gwénaëla Caravacy, který pracuje s fotografickým aparátem Hazcam.

Není prvním vozítkem

„Přibližně před 18 lety se do pravého zadního kola roveru Spirit dostal kámen o velikosti brambory,“ prozrazuje NASA. „V případě Curiosity si jeho pravé přední kolo pravidelně přibíralo společníka. Není sice přesně jasné, jak dlouho tyto kameny zůstaly na místě, ale po několika týdnech většinou zmizely.“

Perseverance, NASA
Zdroj: NASA

Na Marsu pátrá po životě

Jedním z hlavních cílů vozítka Perseverance je pomoci nám pochopit, zda na Marsu kdysi existoval mikrobiální život. Klíčovou součástí tohoto úsilí je doručení sbírky vzorků na Zemi k bližšímu studiu prostřednictvím budoucí mise Mars Sample Return.

Rudá planeta je notoricky známé skalnaté místo, kde urazit stovky metrů, natož několik kilometrů, je neuvěřitelný výkon. Možná právě z toho plyne ponaučení, že skutečným pokladem jsou kamenní přátelé, které během marsovských misí za poznáním získáme.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NASA

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. „Přibližně před 18 lety se do pravého zadního kola roveru Spirit dostal kámen o velikosti brambory,“ prozrazuje NASA. „V případě Curiosity si jeho pravé přední kolo pravidelně přibíralo společníka. Není sice přesně jasné, jak dlouho tyto kameny zůstaly na místě, ale po několika týdnech většinou zmizely.“ – ty kráso, tak NASA posílá zprávy z budoucnosti….protože 18 let tam opravdu ještě to vozítko není…

    1. Spirit přistál na Marsu 4. ledna 2004. Curiosity přistál v Galeově kráteru 6. srpna 2012. Mě ten text teda přijde docela jasnej…

  2. Straně rád se na ty záběry dívám, většinou to na mě vyskočí na fcb. Někdy si říkám, že už tam musel někdo někdy být. Ty záběry kamenů, připomínající zvířata, pravidelné. jakoby opracované tvary nebo vyschlá koryta řek. Je to zajímavé.

Comments are closed.