Vivo X80 Pro je aktuálně v Česku nejvybavenějším vlajkovým smartphonem populární značky čínské provenience. Telefon nabízí prvotřídní QHD+ LTPO 3.0 displej, moderní vzhled, příkladnou konektivitu a doslova obří supermoderní fotoaparát s puncem Zeiss. Má na to poměřovat se s těmi nejlepšími z nejlepších? To vám prozradí dnešní recenze!
Nepřehlédněte: Xiaomi 12 Pro RECENZE: perfektní smartphone, jemuž občas dojde dech
Vivo X80 Pro Specifikace
Konstrukce | klasická (provedení sklo/kůže/keramika + kov) |
---|---|
Rozměry/Váha | 164,57 × 75,3 × 9,1 mm, 215 g, IP68 |
Displej | 6,78″, Quad HD+ AMOLED LTPO 3.0, 1-120 Hz, 3200 × 1440 px, 20:9, 518 ppi, HDR10+, 1 000Hz odezva na dotyk, 105% DCI-P3, 1 500 nitů |
Čipset | 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | 50 Mpx, f/1.6, (hlavní), 1/1.3″, PDAF, laserové ostření, OIS 48 Mpx, f/2.2, 114˚ (širokoúhlý), 1/2.0″, AF 8 Mpx, f/3.4, (periskop), 1/4.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 5× optický zoom 12 Mpx, f/1.9, 50mm (teleobjektiv), 1/2.93″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF, 2× optický zoom, gimbal OIS 32 Mpx, f/2.5, 24mm (selfie), 1/2.8″, 0.8µm optika Zeiss |
Video | 8K, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, Gimball OIS s Full HD@30fps |
OS | Android 12 + FuntouchOS 12 |
Technologie | 5G, 4G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, USB-C 3.1, stereo reproduktor, sonická čtečka otisků prstů, |
Baterie | 4 700 mAh, rychlonabíjení 80 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena/Dostupnost | 26 999 Kč s DPH, od 23. června 2022 |
Vivo si na českém trhu postupně buduje svoji image. Po vlažném startu v posledních několika letech v podobě zajímavých, ale nikterak zásadních novinek konečně představilo i čistokrevnou vlajku. Vivo X80 Pro láká na nevšední design, spoustu zajímavých funkcionalit, to vše korunované sebevědomou cenou.
Obsah balení
- Vivo X80 Pro
- jehla na SIM
- 80W adaptér pro nabíjení
- kryt na telefon s imitací kůže
- USB-A / USB-C kabel
- špuntová sluchátka (USB-C)
„V prodejním balení nic nechybí. Tady vidíte, že když se chce, tak to jde. V krabičce je telefon, drátová sluchátka, nabíjecí adaptér i kabel a velmi pěkný kryt, za což Vivo jednoznačně chválím!“
Design a zpracování
V záplavě dnešních top modelů je téměř nemožné malinko vybočit, nějak vyniknout, ale musím říct, že Vivo X80 Pro vypadá naprosto fantasticky. Ale co je důležitější: i přes větší rozměry se drží naprosto skvěle.
Čelní i zadní stranu chrání Gorilla Glass Victus, rámeček je kovový, tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo stejně jako kolébka hlasitosti. Vespod je USB-C konektor, šuplík na SIM a druhý reproduktor (první slouží zároveň jako sluchátko).
Nepřehlédněte: Dostali se k tajemstvím vesmíru? Hackeři z Anonymous okradli ruský technologický institut, který spolupracuje s Roskosmosem
Displej, výdrž, baterie
- opravdu nádherný displej
- pouze jednodenní výdrž
- potěší všechny typy nabíjení
- rychlá ultrasonická čtečka otisků
Displej je jedním slovem famózní. 120Hz AMOLED LTPO 3.0 s úhlopříčkou téměř 6,8 palce, efektním ostrým úkosem po stranách, sytými barvami, perfektními pozorovacími úhly (maximální jas až 1 500 nitů), co dodat? V něm se také nachází ultrazvuková čtečka otisků prstů od Qualcomm, dost možná nejrychlejší vůbec.
Krom faktu, že mapování samotného otisku je záležitost několika vteřin (jen prst přidržíte, nemusíte s ním pod různými úhly hýbat), spolehlivě funguje i s mokrými prsty, ale hlavně: navrch si můžete vybrat dva zástupce, které po odemknutí a swajpu okamžitě otevřete (v mém případě Gmail a Fotoaparát).
„Ultrazvuková čtečka otisků prstů od Qualcommu je velmi rychlá a funguje i s mokrými prsty. Nechápu, že ji ostatní značky ignorují, je skvělá.“
V sekci Displej a jas máte obvyklou paletu nastavení, tak jak jste u Android telefonů zvyklí, tj. adaptivní jas, ochrana očí, tmavý/světlý motiv, barevné režimy (standardní, profesionální, vyšší kontrast).
A samozřejmě i jemné úpravy Stavového řádku nebo volba kmitočtu obrazovky (automatický, 60 Hz nebo 120 Hz). Škoda, že Vivo X80 Pro nedisponuje i volbou 90 hertzů jako například Xiaomi 12 Pro (recenze). Tuto hodnotu už s ohledem na spotřebu baterie stále považuji za ideální.
Baterie má na dnešní poměry standardní kapacitu 4 700 mAh, tudíž jde o klasický jednodenní smartphone. Samozřejmě, vždy záleží na tom, jak zařízení používáte. Při občasném hraní a běžných činnostech zvládne jeden den ještě trochu „šťávy“ zbude.
Ale jestliže mu dáte co proto, vyřizujete denně kopu e-mailů, fotíte a nedáte Vivo X80 Pro z ruky, večer půjde na nabíječku. To však nevadí. Novinka disponuje velmi rychlým 80W drátovým a 50W bezdrátovým nabíjením. Zařízení dobijete za necelých 10 minut na 40, za 25 minut na 70, respektive za 42 minut na 100 procent.
Systém, prostředí
- svižná nadstavba Funtouch OS 12
- nemusí však každému sedět
- místy problémy s českým překladem
- systém odladěný, plynulý
Nadstavba Funtouch OS 12 běží na aktuálním Androidu 12. Pokud je mezi vámi někdo, kdo má éru nejrůznějších custom roms v živé paměti, budete se si připadat jako ryba ve vodě.
„Funtouch OS nepůsobí těžkopádně, ale dokážu si představit, že někdo, kdo je roky zvyklý třeba na One UI od Samsungu, může mít problém.“
Platforma je barevná, lehoučká a snese srovnání zejména s Realme, a z mého pohledu docela přehledně uspořádaná. Není potřeba nikde nic zdlouhavě hledat, všechno je tam, kde má být.
K dispozici máte přehršel nastavení obrazovky, efektů, ikon, tapet, animací a dalších blbin, ze kterých vám půjde hlava kolem. A když selže orientace, stále je zde fulltextové vyhledávání, které funguje perfektně.
„Některé chyby v české lokalizaci zamrzí. Nejde o průšvih, ale u telefonu za téměř 30 tisíc by se to stávat nemělo.“
Samo sebou nesmí chybět i ovládání gesty (defaultně tři klasické piktogramy), probouzení telefonu zvednutím, automaticky přijímat hovory nebo ztlumit zařízení otočením displeje dolů.
Ale! Z pohledu české lokalizace není vše bez chybičky. Překlad některých termínů v Nastavení telefonu je nešťastný. Obnovovací kmitočty obrazovky je ještě jakž takž, ale Chytré přepnutí hovoru namísto Inteligentního režimu obnovovací frekvence je prostě špatně. Rozumím, stane se. Jenže, u takového telefonu je hřích si tyto detaily nepohlídat.
Výkon, benchmark
- vysoký výkon
- zařízení se v plném zatížení zahřívá, ale netopí
- veškeré náročné hry v nejvyšších detailech
- vynikající stabilita procesoru
Novinka je dravec. Aby taky ne, když má pod kapotou vlajkový křemík. Osmijádrový procesor Snapdragon 8 Gen 1 je výkonný až až. Faktor „future proof“ není na pořadu dne. Tento smartphone papírově nezastará ani za tři, čtyři roky. Teoreticky ani prakticky není nic, co byste na něm nerozjeli.
AnTuTu? Vivo X60 Pro dá přes 1 000 000 bodů levou zadní. Máte rádi PUBG, Aspahlt 9, Call of Duty Mobile a další „valby“? Žádný problém! Hry budete pařit bez záseků a v nejvyšším možném rozlišení. Odezva displeje je výborná, snímková stabilita minimálně 93 %.
„Spolu s Realme GT2 Pro (recenze) jde o nejodladěnější zařízení s procesorem Snapdragon 8 Gen 1. Vivo X80 Pro se v mezním zatížení zahřívá, ale s ohledem na konkurenční smartphony je to stále vysoko v normě.“
Mě však s ohledem na to, že jsem před pár dny testoval Xiaomi 12 Pro, zajímá 3DMark. Dvacetiminutová ždímačka v podobě Wild Life Extreme Stress Testu mi napoví, jak se věci mají a přesvědčí mě/vás, že si data necucám z prstu.
Výsledná stabilita 87,1 % je je jedna z nejvyšších a na Snapdragonu 8 Gen 1 naprosto nevídaná (Xiaomi 12, 12 Pro i POCO F4 GT kolem 46 %). Mezní maximální teplota je kolem 49 °C, což je s ohledem na konkurenční top modely stále vynikající výsledek. Při běžné provozu jste na nějakých 33 stupních a o telefonu de facto nevíte.
Konektivita, zvuk
- velmi silný signál
- špičkové zvukové podání
Vivo X80 Pro je vlajkový model, takže s tím jde ruku v ruce i perfektní konektivita; ať už jde o 5G, nejnovější Bluetooth, Wi-Fi 6, VoLTE, VoWi-Fi, NFC zejména k bezkontaktnímu placení nebo dual SIM, pakliže potřebujete mít firemní a soukromé věci odděleny zvlášť.
Zvukové podání patří tomu nejlepšímu, co je aktuálně na trhu k mání. Zvuk je relativně čistý, bez šumu a zkreslení i při vyšší hlasitosti. Středy jsou vcelku výrazné, výšky poměrně přesné a jsou patrné i náznaky basů.
Fotoaparát, video
- přehledná fotoaplikace
- intuitivní gesta pro saturaci/expozici
- několik úrovní stabilizace
- vysoce detailní denní snímky
- špičkový noční režim
- fantastická stabilizace obrazu
- skvělý optický zoom
Na zádech Vivo X80 Pro se nachází nepatrně vystouplý, avšak gigantický fotomodul, který zastupuje upravený 50Mpx snímač od Samsungu s výbornou clonou f/1.6, fázovým i laserovým ostřením, 8Mpx periskop s OIS, 12Mpx teleobjektiv s gimbalem a jako poslední 48Mpx širokoúhlý senzor.
Fotoaparát detailně
- První snímač: 50MP ISOCELL GNV, OIS
- Druhý snímač: 48MP IMX598 ultraširokoúhlý
- Třetí snímač: 12Mpx teleobjektiv, 2× optický zoom, OIS
- Čtvrtý snímač: 8Mpx periskop, 5× optický/60× digitální zoom
- Vivo V1+ obrazový koprocesor
- Optika, čočky Zeiss
Dedikovaná fotoaplikace je přehledná, blesková a jedním slovem fantastická. Kromě focení, natáčení videa, nočního módu, nočního portrétu, nočního nebe, focení rychlých objektů nebo se stativem, si můžete vybrat z celé plejády dalších režimů, do zbláznění si vyhrát s úrovní bokeh efektu včetně několika suprových profilů Zeiss.
Vivo X80 Pro s vlastním koprocesorem V1+ je přes den úžasné. Za dobrých světelných podmínek jsou výstupy excelentní, s opravdu širokým dynamickým rozsahem a doslova úchvatnou mírou detailů. Je až k neuvěření, jak vyvážené a hlavně věrné snímky jsou.
Noční režim je plně automatický a vysoce konzistentní. Sem tam se přesvětlení scény nevyhnete, ale to je logická daň za to chtít po kameře s minimem světla maximum detailů.
„Vivo X80 Pro produkuje téměř za všech okolností takřka dokonale vyvážené fotky, že mohou paradoxně působit až nepřirozeně. Ultra-širokoúhlý objektiv patří vůbec k tomu nejlepšímu na trhu. Stabilizace všech senzorů je pak třešničkou na dortu.“
Pokud ale snížíte expozici: bang! Dostanete noční fotografii snů; tmavší, avšak stále detailní a překvapivě přirozenou. Nicméně, jak hlavní, tak širokoúhlý snímač jsou v tomto ohledu skvělé s velkým „S“ a jen těžko hledají konkurenci.
Ultra-širokoúhlý objektiv s ostřením opět na výbornou, jen má v horších podmínkách o chloupek omezenější dynamický rozsah a občas se tu a tam vytrácí jemné detaily.
Kvalita optického zoomu u teleobjektivu a periskopu je obecně vynikající (2× a 5×), a za vyzkoušení určitě stojí i vyšší hodnoty, kdy jsou výsledky překvapivě uspokojivé.
Doteď jsem gimbal možná i záměrně ignoroval, protože jeho pravá síla se ukazuje zvláště e videích. S klasickou stabilizací natáčíte ve 4K nebo Full HD rozlišení s 30 nebo 60 fps (umí i 8K se 30 fps bez OIS). Jakmile si ale zvolíte Super profesionální redukci chvění, smartphone přepne do Full HD, ale s takovou plynulostí pohybu, že vám spadne brada.
Závěr, hodnocení
Vivo X80 Pro svým způsobem působí jako zjevení, protože jde o neuvěřitelně komplexní telefon, jaký jsem tady už chvíli neviděl, I když… Už předchozí Vivo X70 Pro, který se v Česku (trestuhodně) neprodával, dával tušit, že čínský brand vlajkové telefony umí.
Novinka má všechny potřebné ingredience k tomu, aby v České republice uspěla; ať už jde o do puntíku dotažený design, skvělý displej i zvuk, prvotřídní fotoaparát, všechny myslitelné typy nabíjení, zvýšenou odolnost nebo příkladnou konektivitu i odladěné prostředí se spoustou funkcí.
Teď jde jen o to, jak značku jako takovou vnímá český zákazník, což je optikou prodejů poměrně zásadní. V tomto kontextu se obávám, že pro velkou většinu má tento čínský brand stále příchuť exotiky a mezi stálicemi jako je Apple, Samsung, Xiaomi nebo Realme se bude prosazovat velmi obtížně. A to by byla velká škoda, protože Vivo X80 Pro se neskutečně povedl!
Mám si Vivo X80 Pro koupit?
- Ano, pokud se vám líbí velmi atraktivní design, lahůdkový fotoaparát a špičkové video. A to platí i pro krásný displej, ergonomii, vysoký výkon, příkladnou konektivitu, odladěné prostředí, rychlé dobíjení a velké množství funkcí.
- Ne, jestliže chcete telefon s větší než jednodenní výdrží, nefandíte čínským nadstavbám nebo obecně neholdujete velkým smartphonům.
Plusy | Minusy |
+ design | – baterie |
+ 120Hz displej | – chyby v české lokalizaci |
+ vysoký výkon | – občasné zahřívání |
+ fotoaparát | |
+ 80W nabíjení | |
+ stereo |
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ
Jak sakra může být Vivo X80 s obstarožním IMX 598 bez stabilizace nejlepší sirokac na trhu?
Tak nevím, z vícero zdrojů: IMX 598 má gimbalovou stabilizaci, která zvládne stabilizovat pohyb při focení v rozmezí +-3°, tedy trojnásobek toho, co zvládá běžná optická stabilizace…