Vivo X80 Lite je aktuální horká novinka střední třídy z produkce populární čínské značky. Nabízí nevšední úpravu zad, úsporný procesor, velmi solidní konektivitu, 5G nebo 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. A jestli se telefon povedl? To vám prozradí dnešní recenze!
Specifikace Vivo X80 Lite
Konstrukce | klasická (sklo + plast) / IP54 |
---|---|
Rozměry | 159,7 × 73,9 × 7,3 mm; váha 186 g |
Displej | Full HD+ AMOLED, 6,44″, 90 Hz, 2400 × 1080 px, 409 ppi, HDR10+, 1 300 nitů |
Fotoaparát | 64 Mpx, 26mm (f/1.8), 8 Mpx širokoúhlý 120° (f/2.2), 2 Mpx makro (f/2.4), LED blesk, PDAF, OIS, selfie 50 Mpx (f/2.0) |
Procesor | 8jádrový, Mediatek Dimensity 900/Mali-G68 MC4 GPU, max. takt 2,4 GHz |
Paměť | 8 GB RAM, 256 GB ROM + MicroSDXC |
Konektivita | 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, čtečka otisků v displeji, USB-C |
OS | Android 12 + Funtouch OS 11.1 |
Baterie | 4 500 mAh, drátové dobíjení 44W, z 5 na 70% za 35 minut |
Cena, dostupnost | 10 990 Kč, září 2022 |
Sympatický čínský brand spolu s nedávno představeným vlajkovým modelem Vivo X80 Pro (recenze), který lákal zejména na prvotřídní fotoaparát s gimbalem a špičkovou výbavu, v Česku nyní uvádí i odlehčenou variantu Vivo X80 Lite.
Ta nabízí o něco méně vybroušené specifikace, umírněnější výbavu, přesto jí spousta skvělých funkcí zůstává. Prosadí se však v nabité konkurenci? Na to si spolu zkusíme společně odpovědět.
Obsah balení
- Vivo X80 Lite
- špendlík na SIM
- 44W adaptér pro nabíjení
- silikonový obal
- USB-A/USB-C kabel
- redukce USB-C na 3,5mm
- drátová sluchátka
- dokumentace
Design a zpracování
- jednoznačně smartphone pro mladé
- design nenadchne, neurazí
- na zádech neulpívají otisky
Už po vyjmutí Vivo X80 Lite z krabičky, je mi naprosto jasné, kdo je cílovou skupinou. Důvodem není ani tak samotné zpracování jako vysoce efektní fluorescentní úprava zad. Ta má velmi specifickou vlastnost, že na sluníčku mění svoji barvu. Vypadá to famózně, skvěle úžasně, což o to, ale kolik času denně má člověk telefon na stole displejem dolů, hm?
Nepřehlédněte: Češi, pozor! Xiaomi pošle důležitou aktualizaci na telefony, které už jste možná odepsali
Jako den a noc pak působí přední strana. Tu totiž vyplňuje displej s opravdu hodně širokými rámečky, a to už se ani nebavím o pěkně naducané spodní bradě, jež přímo zoufale „volá o pomoc“.
Tady by to chtělo příště odtučnit, Vivo. Přece jen jde o smartphone za deset tisíc korun a na stylová záda se nikdo nevydrží dívat věčně. Někteří konkurenti toto umí o fous lépe.
Ještě zařízení prolétnu ze všech stran, ať je zřejmé, kde se nachází klíčové prvky. Na pravé straně je umístěno tlačítko zapnutí/vypnutí a také kolébka hlasitosti; vespod vlevo šuplíček na SIM, uprostřed nabíjecí konektor a vpravo mřížka s reproduktorem.
Displej, výdrž, baterie
- spolehlivá optická čtečka prstů
- její pozice je zbytečně nízko
- obrazovka má výborné pozorovací úhly
- obnovovací frekvence automatická, 60 nebo 90 Hz
AMOLED displej funguje bezvadně, má výrazné barvy (teplota stejně jako saturace lze upravit) a velmi dobré pozorovací úhly. Obnovovací frekvence s 90 hertzy je naprosto dostatečná a plynulá. Tu si můžete napevno nastavit na hodnoty 60 (úsporná), resp. 90 nebo to nechat na systému formou Chytrého přepnutí (systém zvolí ideální FPS dle aplikace).
U Androidu to však není jen o obnovovací frekvenci, ale i rychlosti animací. Nikomu nechci strkat nos do vlastních preferencí, ale v podstatě první věc, kterou u nového telefonu vždycky udělám je odemknutí Možností vývojáře a nastavím si jejich hodnoty ve všech třech případech na 0.5. Nepotřebuji dlouhé přechody, ale aby smartphone reagoval rychle nebo ještě lépe jako z praku (úsměv).
Vivo X80 Lite má baterii s kapacitou 4 500 mAh. To je dnes již naprostý standard a to samé platí i pro výdrž. Zařízení bez problémů zvládne jeden celý den a ještě i kousek navíc. Jenže se zbývajícími ani ne 20 % po celodenním zápřahu bude muset stejně na nabíječku, aby byl následující ráno opět ready.
Ve světle dnešních mobilů však nejde o hendikep. Tím spíš, že je k dispozici i rychlejší 44W drátové nabíjení. Osobně bych preferoval o něco vyšší výkon (ideálně 65/67 wattů), na druhou stranu i tak dobíjení působí svižným dojmem. A jestliže byste telefon vyždímali úplně, do plna jej nabijete zhruba za hodinu.
Vědecké okénko: Je v českém zájmu odpojit Temelín? Expert popisuje výhody a nevýhody jaderné energie
Systém, prostředí
- systém jednoduchý, intuitivní
- široká paleta nastavení
Vivo X80 Lite pohání operační systém Android 12, na nějž je naroubovaná nadstavba Funtouch OS 12. Něco vám povím. Vím, že je téměř ustáleným pravidlem dávat za vzor Samsung a jeho One UI, ale musím říct, že Vivo není nijak citelně pozadu. Krokem zpět budiž snad skutečnost, že mimo sluchátka podnik v Česku nic dalšího (zatím) nenabízí, proto korejský konkurent působí komplexněji.
Ale to jsme malinko odbočil. Ty tam jsou časy kolotočářských polotovarů a všemožných nedodělků nebo věcí, jež možná ocenili uživatelé v Číně, ale v Evropě se setkávaly s nepochopením.
Vivo X80 Lite má Funtouch OS. Ten je barevný, lehoučký a promyšlený do každého detailu. Sekce v aplikaci Nastavení jsou přehledné a logicky uspořádané. Nechybí oblíbené ovládání gesty, spousta vizuálních efektů, povedených ikon, širší možnosti úprav AOD, atd.
Tahle nadstavba je pro hračičky, a to není vůbec na škodu. Tudíž, je z čeho vybírat a jestliže vás takové serepetičky nebaví, tak je můžete jednoduše ignorovat.
Výkon, benchmark
- dostatečný výkon
- ukázková stabilita procesoru
Vivo X80 Lite není žádný rychlík. Výrobce vsadil na úspornější osmijádrový procesor Mediatek Dimensity 900 a dobře udělal. Spolu s grafickým čipem Mali-G68 MC4 GPU i tak zvládne veškeré každodenní činnosti.
V AnTuTu jsem naměřil necelých 500 000 bodů, což Vivo X80 Lite řadí někam na chvost první stovky. V syntetickém testu GeekBench dosáhl 708 bodů v Single-core a 2 105 v Multi-core. Ve 20minutové ždímačce 3DMark Wild Life Extreme však exceloval (vizitka většiny slabších procesorů), a má ukázkovou stabilitu.
A teď to přeložím do češtiny (úsměv). Novinka zvládne nenáročné stejně jako náročnější tituly. Jestliže ale holdujete CoD Mobile, PUBG nebo Genshin Impact apod., buďte připraveni na to, že na plné detaily je nerozjedete. Přesto je obecně hratelnost stále velmi dobrá.
Konektivita, zvuk
- na mobil solidní zvukový přednes
- příkladná konektivita
Jediným fyzickým konektorem na těle je USB-C a v balení najdete i redukci na 3,5mm audiojack. 5G je samozřejmostí stejně jako NFC pro bezkontaktní platby, Wi-Fi 5 nebo moderní bezdrátové párování Bluetooth 5.1.
Telefon nedisponuje zvýšenou odolností, ale má stupeň krytí IP54. To znamená, že chráněn proti vniknutí prachu, zvládne i náhodné postříkání vodou a nedělají mu problém ani dešťové kapky.
Zvuk je v rámci možností a s přihlédnutím k faktu, že jde o telefon, vcelku čistý. Překvapily mě fajn středy i jakž takž výšky, basy však vítr někam odvál. Ne že by na tom nějak zvlášť záleželo. Většina uživatelů stejně sáhne po kvalitních sluchátkách nebo BT reproduktoru. Tím jsem chtěl jen nenápadně naznačit, že jako podkres třeba k vaření smartphone v pohodě postačí.
Fotoaparát, video
- trojitý zadní fotoaparát:
- hlavní 64 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS
- širokoúhlý 8 Mpx, f/2.2, 120˚, 16mm, 1/4.0″, 1.12µm
- makro 2 Mpx, f/2.4
- přední fotoaparát: 50 Mpx, f/2.0, AF
Trojlístek fotoaparátů je stejný jako u loňského předchůdce Vivo V21 5G (recenze). A až na o něco papírově lépe odladěnější software je finální verdikt de facto ve shodě.
Ještě se na okamžik zastavím u přední 50Mpx kamerky, protože je to právě ona, kdo uspokojí všechny náruživé selfie maniaky, a navíc má automatické ostření, které funguje vážně skvěle. K dispozici máte nejen tuny filtrů, ale i dalších zlepšováků, žehlení, úprav. Prostě jsou toho mraky.
Primární 64Mpx senzor s optickou stabilizací obrazu doplňují 8Mpx ultra-širokoúhlý a 2Mpx makro objektiv. Hlavní fotoaparát využívá funkce pixel binningu a defaultně z něj dostanete 16Mpx fotky, jež za denního světla nepostrádají slušnou úroveň detailů a široký dynamický rozsah.
Co mě však občas nepříjemně překvapilo, byly místy zbytečně přesvětlené nebo naopak přeexponované snímky. S úbytkem světla už je to trošku jiné kafíčko, přesto jsou výstupy u hlavního fotoaparátu stále velmi dobré, byť dochází občasnému zašumění či přeostření.
Pokud rádi fotíte s širokým záběrem, přes den vás ultra-širokáč potěší i nepotěší. Se sluníčkem v zádech jsou fotky poměrně detailní, mají slušný kontrast, ale také dost často postrádají ideální ostrost nebo se některé části scény vyloženě slévají.
Večer? Pakliže nemáte poblíž nějaký silnější zdroj světla, tak se raději spoléhejte jen a pouze na 64Mpx objektiv. A ještě taková drobnost: 2Mpx makro prosím ne! Ani přes den, ani v noci, ani nikdy. Proč jej výrobci do telefonů dávají, je mi sice jasné (čím víc foťáků, tím víc Adidas), ale raději dvě super kamery, u kterých vím, že v praxi šlapou jako hodinky.
Vivo X80 Lite natáčí ve Full HD s 30 nebo 60 FPS a 4K rozlišení se 30 snímky za sekundu. Potěší nahrávání videa s rozostřeným pozadím (bokeh / 720p) nebo možnost natáčet se dvěma libovolnými senzory současně (pouze 1080p).
Závěr, hodnocení
Vivo X80 Lite je fajn telefon. A vlastně ani vůbec nevadí, že jde pouze o rebrandovaný Vivo V25 5G, který značka uvedla o chlup dříve. Důvod není třeba sáhodlouze pitvat. K vlajkovému modelu je potřeba mít i odlehčenou variantu, takže za mě ok.
Čemu však nerozumím, je to, proč si populární výrobce kálí do vlastního hnízda. Nejen z pohledu ceny, ale i stran specifikací/výbavy mi totiž loňský Vivo V21 5G dává i letos mnohem větší smysl (dá se sehnat kolem 7 tisíc Kč) nehledě na to, že výkon stejně jako některé další aspekty jsou v podstatě srovnatelné.
Mám si Vivo X80 Lite koupit?
- Ano, pokud u vás hraje prim design zad, jste mladí a neklidní, často a rádi fotíte sebe i ostatní a hledáte dobrý kompromis v rámci poměru cena/výkon/výbava.
- Ne, jestliže chcete telefon s větší než jednodenní výdrží, nemáte rádi velké rámečky kolem displeje nebo fakt, že zařízení je kompletně z plastu.
Plusy | Minusy |
+ fluorescentní záda | – velké rámečky okolo displeje |
+ 90Hz displej | – zepředu působí lacině |
+ odladěné prostředí | – plastový rám |
+ hlavní fotoaparát | – makro snímač |
+ selfie kamera | |
+ bokeh video |
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ
Takže… Za tohle jako chtějí 11k? Přijde mi, že ty mobily jsou každým rokem hůř a hůř vybavený…