- Jedinečná kometa se vrací k Zemi
- Kdy ji budeme moci spatřit?
Kometa, která byla naposledy pozorována před 50 000 lety, kdy ještě žili neandrtálci, bude za několik týdnů viditelná pouhým okem i na území České republiky. Podívejte se na úžasné video, které zachycuje, jak se rychle blíží k Zemi.
Nepřehlédněte: Ohromující video potopeného Titanicu v neuvěřitelném 8K rozlišení. Takhle vrak ještě nikdo nikdy neviděl
Na obloze nad Českem se objeví kometa
Kosmické těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 88 milionů kilometrů daleko a k modré planetě se nejblíže dostane na začátku února, kdy ho za příznivých podmínek budeme moci sledovat i pouhým okem.
Malou ochutnávku toho, co nás za několik týdnů čeká, nabízí astronom Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope Project (VTP), který v uplynulých dnech pořídil vůbec první snímky komety.
Úchvatná fotografie fascinujícího objektu vznikla na základě několika expozic pořízených 11. ledna, kdy se kometa blížila do perihélia své dráhy – jde o termín používaný pro označení bodu na dráze astronomického objektu, kdy je nejblíže Slunci.
☄️💫🔭✨
After many weeks of bad weather, we could capture our first image of #comet #C2022E3 ZTF, now that is showing a nice ion tail, despite the bright Moon!
More here: https://t.co/hYQF31XEYC pic.twitter.com/IjBQQ2hXri— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) January 11, 2023
Naposledy tu byla v éře neandrtálců
Komety jsou složené ze zmrzlých plynů, prachu a hornin, které obíhají kolem Slunce. Tato tělesa, označována někdy jako kosmické sněhové koule, jsou při přibližování k naší hvězdě zasypávána stále větším množstvím záření a uvolňují plyny a úlomky. Tento proces vytváří kolem komety zářící atmosféru, známou jako koma – která je v případě C/2022 E3 (ZTF) zelená – a také dva obrovské ohony plynu a prachu.
Masi vytvořil první snímek z deseti expozic pořízených 17palcovým robotickým dalekohledem Elena a data zpracoval takovým způsobem, aby fotka zobrazovala jasnou oblast kolem jádra komety.
Další sadu snímků komety pořídil 14. ledna, tedy tři dny po perihéliu, kdy se objekt mírně zjasnil. Z cenného materiálu později vyrobil působivé video, na které se můžete níže podívat.
Další šanci mít nebudete
Předpoklad je zatím takový, že vesmírný objekt, známý jako C/2022 E3 (ZTF), bude nejblíže Zemi 1. února, téměř rok poté, co vědci zjistili, že vůbec existuje. Experti předpokládají, že naši jedinečnou planetu bude míjet ve vzdálenosti 42 milionů kilometrů, kdy proletí v blízkosti souhvězdí Žirafy nad Velkým vozem.
„Jakmile se kometa přiblíží k Zemi, mohla by být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem,“ říká pro Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey. Jistotu ale nabídne malý dalekohled, o těch hvězdářských nemluvě.
Vzhledem k tomu, že kometa se vrátí až za 50 000 let, může to být jedna z těch příležitostí, které se naskytnou jen jednou za život, proto se na ni co nejlépe připravte. Po průletu kolem Země se bude vzdalovat od Slunce a vnitřní sluneční soustavy. Další cesta tohoto vesmírného poutníka už zůstává poněkud záhadou.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Newsweek