- Čínský podnik je dlouhodobě obviňován ze špionáže
- Američané na něj proto uvalili drtivé sankce
Huawei má už několik let zásadní problém. Americká administrativa v rámci obchodní války zakázala svým firmám dodávat čínské společnosti součástky a technologie, a to včetně možnosti využívat i patenty. Firma sice později dostala pardon na LTE procesory, jenže to bylo vše. Podnik musel skončit s vývojem vlastních čipů, přestala s ním spolupracovat německá fotografická legenda Leica a nedostal ani možnost používat plnohodnotný operační systém Android, takže se prodeje jeho mobilů smrskly prakticky na nulu.
Nepřehlédněte: NASA našla na Měsíci místa, kde je jako na jaře. Teploty tam dosahují příjemných 17 °C
Šmíruje Huawei pro Peking?
Vše se děje na základě neutuchající diplomatické ofenzivy, kterou proti Huawei provádějí Spojené státy. Washington dlouhodobě tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí součástky Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži.
K podezření v případě Huawei přispívá i to, že ji v roce 1988 založil bývalý člen čínské lidové armády Žen Čeng-fej. Kvůli tomu panují obavy, že má silné vazby na armádu a jde na ruku čínské vládě.
Američané mají jasno
Na firmu stín podezření padl poprvé už v roce 2012, kdy ji ze špionáže obvinili američtí kongresmani a v průběhu následujících let pak podezření přibývalo. V roce 2019 např. deník Telegraph informoval, že managment společnosti je silně napojen na aktivity čínských tajných služeb a armády. Zpráva profesora Christophera Baldinga z Fullbright University Vietnam naznačila, že se někteří zaměstnanci možná dokonce i podílejí na špionáži a hackerských aktivitách.
Je nutné zmínit, že zástupci Huawei vždy veškerá obvinění striktně odmítali. Jenže minulý měsíc vyšla najevo další závažná kauza. Podle stanice CNN se Huawei na středozápadě USA zřejmě pokusil nabourat šifrovanou komunikaci strategického velitelství americké armády, která dohlíží na jaderný arzenál.
— 🕐HOURLY🕑 shitpost (@hourly_shitpost) August 1, 2022
Huawei ihned popřel, že by se o něco podobného vůbec pokoušel a tvrzení Američanů označil za nesmysl. Ale těch příběhů už je tolik, že se vážně nabízí otázka: Je na každém šprochu skutečně pravdy trochu? Co myslíte?
Že lidi kauza Huawei stále zajímá dokazuje video, které v nadsázce připomíná, co se stane, pokud do mobilu tohoto výrobce řeknete nebo napíšete, že nemáte rádi čínskou vládu…
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Telegraph, CNN, Techoutlook, NYT