- Nejčastější motivací pro prohledání zařízení partnera či partnerky je podezření z nevěry
- Ve 40 % případů lidé zjistili, že před nimi jejich polovička něco skrývá
Společnost Avast ve svém nedávném průzkumu zjistila, že 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon. Více než tři čtvrtiny (78 %) z nich k tomu přitom neměly svolení (76 % dotázaných mužů a 80 % dotázaných žen). Většina respondentů (64 %) věří, že k přístupu do telefonů svých partnerů neměla bez svolení právo.
Nepřehlédněte: Češi, držte si peněženky! Stačí otevřít wordový dokument a hackeři ovládnou váš počítač
Podezření z nevěry
Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci.
Důvody, proč lidé prohledávají svým partnerům telefony, jsou různé, od podezření z nevěry až po obyčejnou zvědavost. Podezření, že jim jejich partner prošel telefon, má necelá čtvrtina dotázaných (24 %). Z těchto lidí 34 % uvedlo, že si ve svém zařízení všimli nějakých změn, 31 % se partner sám přiznal a 25 % jej přistihlo přímo při činu.
Téměř polovina párů se pohádala
Ti, kteří prohledali svým protějškům telefon, ve 40 % případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Téměř polovina (46 %) respondentů pak přiznalo, že se kvůli tomu, co objevili, s partnery pohádala. Lidé nejčastěji zajímá aplikace proposílání zpráv (58 %), dále sociální sítě jako Facebook nebo Instagram (41 %) a záznamy telefonních hovorů (32 %).
Více než třetina lidí se do telefonu dostala bez hesla
Ne každý, kdo chtěl partnerovi či partnerce prozkoumat telefon, musel použít nějaké zákeřné metody: 22 % dotázaných znalo heslo své polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 %) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 %) nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 %). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou metodu (4 %).
Tipy, jak chránit své digitální soukromí
- Zabezpečení heslem: Hesla, gesta a biometrické přihlášení jsou nejdůležitější ochranou chytrých zařízení. Díky nim se do telefonu nikdo nedostane, včetně partnerů.
- Zámek aplikací: PIN kódem, heslem nebo biometrickým přihlášením můžete chránit i své aplikace. Například Avast Mobile Security nabízí funkci, která uživateli umožní zabezpečit aplikace obsahující citlivá data.
Zdroj náhledové fotografie: Hitesh Choudhary / Unsplash